Obec Hlína u Ivančic

OÚ Hlína, adresa: Hlína 19, 664 91 pošta Ivančice, tel.: 546 421 129, fax: 546 410 205, e-mail: obec-hlina@brnensko.com, ou.hlina@worldonline.cz, web: www.obec-hlina.brnensko.com

                                                                                                    POZOR!!! Od 4.3.2023 rozhledna Vladimíra Menšíka otevřena soboty, neděle a svátky , vždy od 10.00 do 17.00 hod.                             

Obec Hlína u Ivančic -> Co se děje na Hlíně - AKCE -> Rok 2022 na Hlíně - Akce

Akce na Hlíně - rok 2022

Vánoční zpívání na Hlíně 24.12.2022

Společné zpívání vánočních koled neodmyslitelně patří ke kouzlu Vánoc. Tradice zpívání u vánočního stromu je na Hlíně před Kostelem sv. Kunhuty několikaletá. V odpoledních hodinách se nejen místní obyvatelé sešli, aby si zpříjemnili tento krásný čas v roce a popřáli si navzájem krásné vánoční svátky a zdraví, ale také aby si vychutnali vánoční atmosféru. I letos byl v kostele vidět betlém a nechyběl ani tradiční svařák.

Adventní koncert v Kostele sv. Kunhuty na Hlíně 11.12.2022

Již po patnácté se v Kostele sv. Kunhuty na Hlíně konal tradiční advetní koncert. Třetí adventní neděli, tedy 11. prosince, se zaplnily lavice hlínského kostela nejen místními lidmi, aby se společně mohli zaposlouchat do příjemných melodií a vánočních písní. Koncert začal ve zhasnutém kostele, kdy zazněla úvodní píseň, která pak celý kostel rozsvítila a poté všechny přítomné přivítala a popřála krásný adventní čas a Vánoce paní Gabriela Nosková. Pak už se kostelem rozléhala krásná a příjemná hudba, kterou si připravilo ZUŠ Oslavany. Jako poslední nezapomněl vystupujícím poděkovat a přítomným lidem popřát krásné vánoční svátky i pan děkan František Koutný. Celý koncert krásně podrthl adventní čas a všichni si ho moc užili. 

Průvod andělů se slavnostním rozsvícením vánočního stromu 4.12.2022

V neděli 4. prosince se po třetí na Hlíně konal průvod, který přilákal mnoho místních občanů. V 17 hodin se před budovou obecního úřadu shromáždil zástup několika desítek andělů a čertíků, kteří společně v průvodu s mnoha světýlky vyrazili na procházku naší obcí. Za zvuku vánočních koled z místního rozhlasu prošli téměř celou obec, a poté dorazili k vánočnímu stromu, který opět stál před místním kostelem. Krásným přáním hezkého adventu a vánočních svátků nás přivítali páni místostarostové Kamil Uj a Richard Nesvačil, kteří za pomoci odpočítávání dětí rozsvítili vánoční strom. Nakonec si každé dítě došlo k andílkům pro sladký balíček, který pro ně připravil obecní úřad.  

 

Vítání občánků 20.11.2022

Když narodí se maličký,
dar vidění má pod víčky,
dar slyšení má v něžném oušku,
dar dotyku má v prstíčkách,
dar chuti najde v prvním doušku,
dar vůně v jarních kytičkách.
Maminko, ty těm darům vkrátku
dar řeči přidáš nemluvňátku.
 
V neděli 20. listopadu 2022 se na Obecním úřadě Hlína konalo již po jedenácté Vítání občánků. Slavnostním okamžikem provázela paní Gabriela Nosková, hlavní projev a slavnostní řeč pronesl starosta obce pan Miloš Dostalý.
 
Celkem jsme do stavu občanů hlínských přivítali čtyři děti. Celou sváteční atmosféru ještě umocnilo vystoupení Lucie a Kateřiny Chaloupkových, které zahrály na flétny a společně s Terezií Šmídovou zazpívaly písničku. Po slavnostním úvodu byly předány věcné a peněžité dary dětem a rodičům. Nechyběla ani květina pro maminky a plyšová hračka pro děti. Na závěr se uskutečnil přípitek všech rodičů s představiteli obce. A pak už se jen fotilo v kolébce i na křesle. Krásné fotky si zde mohli na památku pořídit rodiče, občánci i jejich sourezenci, ale i prarodiče.
 
V tento sváteční den jsme přivítali:
 
Lauru Jelínkovou s rodiči
 
Adrianu Smutnou s rodiči
 
Zdeňka Nesvačila s rodiči
 
Rozárii Cibulkovou s rodiči
 
Blahopřejeme všem dětem a jejich rodičům a přejeme jim hodně lásky a zdraví, spokojené dětství a radost ze života.
 

 

 

Drakiáda 10.10.2022

Nedělní odpoledne 10.10. se u Rozhledny Vladimíra Menšíka uskutečnil již 13. ročník drakiády. Odpoledne bylo opravdu krásně, a to bylo to pravé počasí, které vylákalo nejen děti, ale i spoustu dospělých ven. V jeden moment se na obloze vznášelo hned několik draků a protkávaly je létající letadla. Byla to opravdu podívaná. Drakiády se zúčastnilo cca 33 dětí a každé si odneslo pití, sladkou odměnu a špekáček, který si hned opeklo na ohni, za což děkujeme obci Hlína, která celou akci pro děti zorganizovala

Podzimní bazárek na Hlíně

Ve dnech 7. - 8.10. uskutečnili místní ženy a Babinec podzimní bazárek. Účast prodávajících byla vysoká a tradičně bylo k prodeji hlavně dětské oblečení, hračky, či sportovní vybavení. 

Celkem se vybralo kolem 2700,-.

Hasičské rozmarýnové hody na Hlíně

Konec měsíce srpna patří na Hlíně tradičně hodovému veselí. Přípravných prací je spousta a pracovní nasazení vrcholí v sobotu, kdy se v posledních letech za pomoci stroje staví u kostela hodová mája. po loňském stavění máje ručně se letos opět vrátili ke stavění strojem. 

Na place nechyběly obecní skákací trampolíny včetně skákacího nafukovacího hradu zapůjčeného od Mikroregionu Ivančicko.

Letošní rok připadly hody na 21.-23.8. a jako minulý rok místo třech párů letos bylo párů šest. Vše probíhalo podle osvědčených a zažitých zvyků. Nedělní ráno zahajuje mše svatá se svěcením rozmarýn, vína, piva i koláčů. Nedělní dopoledne pak patřilo stárkům, kteří obcházeli dědinu a zvali na hody. V letošním roce stárkovali: Dominik Dvořák a Veronika Nesvačilová, Ondřej Hanuš a Veronika Kulhavá, Tomáš Smolík a Tereza Hanušová, Filip Chupík a Natálie Bažantová, Daniel Binko a Tereza Jašková a Martin Kožnar a Zuzana Nosková. Kolem máji bylo dosti živo a ve většině případů plno. I to možná způsobilo to, že stárků v letošním roce bylo zase dvanáct. V nedělní podvečer hrála kapela Blučiňáci, v pondělí hrála k tanci a poslechu skupina bezKOFEINu. V úterý svobodní stárci předali hody ženatým, kterými byli pánové Jiří Nosek, Miroslav Jašek, Pavel Dvořák, Jindřich Hanuš, Tomáš Kulhavý a Patrik Šnajdr. Úterní hody opět doprovázela kapela Blučiňáci. Večer se pak již tradičně konalo zábavné představení hlinských žen a dívek tentokrát na téma ČEŠI V ZAHRANIČÍ. To vše za velké účasti návštěvníků a mohutného potlesku.

Den Dětí na Hlíně 4.6.2022

 

Obec Hlína uspořádala v sobotu 4.6.2022 Den dětí, tentokrát s názvem „V cizí kůži“. Každý si pod tímto pojmem může představit cokoliv, ale děti, které se vydaly na trasu s úkoly si vyzkoušely různá povolání. Na trase od obecního úřadu přes lesní divadlo zažily spoustu zábavy. Hned na prvním stanovišti se mohly vžít do povolání hasiče. Jejich úkolem bylo trefit terč vodou. Na druhém stanovišti se proměnily v myslivce, kdy musely pojmenovat nejrůznější zvířata a stromy, se kterými se potkávají v lese. Na dalším zastavení se potkaly s panem policajtem, kdy jezdily na koloběžce podle značení, které pro ně připravil. Strategicky dalším stanovištěm byli zdravotníci, kteří by ošetřili případné odřeniny, ale naštěstí nebylo třeba a tam se s dětmi věnovali anatomii a první pomoci. Jako další povolání si děti vyzkoušely malíře, kde se učily míchat barvy a společně namalovaly obraz, který bude zdobit obec. Na šestém stanovišti se děti proměnily ve sportovce, kdy se co nejrychleji musely dostat cestou před divadlem na další stanoviště. Jako odměna na ně čekala perníková medaile a míč. Na dalším stanovišti na děti čekal zedník, který pro ně měl připravený náročný úkol. Děti musely překátrovat hromadu písku a komu se poštěstilo (samozřejmě všem 😊), vypadl na něj svinovací metr. Na předposledním stanovišti si děti u pekaře pekly třešňové buchty, kdo chtěl, zkusil si uplést vánočku a jako odměna jim byly koláče, aby se po té dlouhé cestě mohly posilnit. Poslední stanoviště bylo pro děti připravené před obecním úřadem, kde si děti vyzkoušely trochu tvoření a každý si u svíčkaře vyrobil svíčku podle svého vkusu. Poté se děti vydaly do cíle, který byl za obecním úřadem, kde byl pro děti připravený poukaz na párek v rohlíku. Dětský den se velice vydařil a nesmíme zapomenout poděkovat Obci Hlína za finanční zajištění této akce a v neposlední řadě místním maminkám, které celou akci pro děti připravily.

Den matek na Hlíně 8.5.2022

Letos Den matek připadl na neděli 8.5.2022. Obec Hlína uspořádala oslavu tohoto svátku v Pohostinství Hoškovi, kde pan starosta přivítal všechny přítomné a připomenul tradice tohoto svátku, poté už měly hlínské děti připravené pásmo písniček a básniček pro maminky a babičky. Všichni měli úsměv na tváři a radostně tleskali dětem. Každá žena dostala květinu a také kávu se zákuskem. K tanci a poslechu hrála Leny. Ženy si tuto oslavu patřičně užily a odcházely spokojené domů.

Hlavní poděkování patří všem dětem, které maminky potěšily svým vystoupením.

Masopustní rej masek 19.2.2022

V sobotu 19. února prošel již tradiční průvod obcí Hlína tentokrát s velmi vysokou účastí a živou hudbou. Masky se jako obvykle sešly před Pohostinstvím u Hošků, odkud se průvodem vydaly obcí Hlína. Obyvatelé obce maskám otevřeli, pohostili je občerstvením, které pro ně připravili a zaposlouchali se do živé hudby. Letos byla k viděmí delegace až z Prahy a to nejvyšší pan prezident Miloš Zeman s již bývalým panem premiérem Andrejem Babišem a nechyběla ani Alena Schillerová se svým osobním fotografem, dále byli k vidění Bud Spencer a Terence Hill, saunaři, Gejša se Samurajem, kostlivec, kovboj, Covid-19, řezník, parašutisté, zombie, četník, hokejista a mnoho dalších. Masopust pokračoval večerní zábavou, kde k tanci a poslechu hrálo Duo Deli. Účast byla velmi hojná a díky místním sponzorům byla i velmi bohatá tombola. 

 

Novinky

„Naučné prvky pro děti“

Obec Hlína v roce 2021 dokončila projekt Naučné prvky pro děti. Obec na projekt obdržela účelový finanční dar výši 55.000,- Kč od Nadace ČEZ prostřednictvím Mikroregionu Ivančicko v rámci realizace společného projektu „Podpora obcí Mikroregionu Ivančicko a společné aktivity 2021“, který byl podpořen z grantu Podpora regionů.Náplní projektu byla instalace naučných prvků pro děti u dětského hřiště za obecním úřadem a u rozhledny Vl.Menšíka od společnosti AWOCADO s.r.o., v celkových nákladech 61 105,- Kč vč. DPH. Instalaci provedli zaměstnanci obce.
Realizací projektu došlo v obci k zvýšení přitažlivosti jednotlivých areálů pro návštěvníky. Vzhledem k tomu že se jedná o naučné prvky zaměřené na přírodu zároveň zvyšujeme úroveň znalostí u nejmladší generace.Tento projekt bylo možné uskutečnit díky dlouholeté dobré regionální spolupráci obce Hlína, Nadace ČEZ, Jaderné elektrárny Dukovany a Mikroregionu Ivančicko. Našim partnerům tímto děkujeme za spolupráci a podporu.

www.aktivnizona.cz/cs/uvod

 

                                                                                                                                                          
 
                                                       
Provozováno CMS / E-shop (c)2023 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies