Obec Hlína u Ivančic

OÚ Hlína, adresa: Hlína 19, 664 91 pošta Ivančice, tel.: 546 421 129, fax: 546 410 205, e-mail: obec-hlina@brnensko.com, ou.hlina@worldonline.cz, web: www.obec-hlina.brnensko.com

 

                                                                                

Obec Hlína u Ivančic -> Co se děje na Hlíně - AKCE -> Rok 2019 na Hlíně - Akce

Akce na Hlíně - rok 2019 

Drakiáda 13.10.2019

Podzim je ideální čas na pouštění draků a prostor vedle Rozhledny Vladimíra Menšíka stejně tak. Proto se v neděli 13.10.2019 uskutečnil již 11. ročník drakiády. V dopoledních hodinách to vypadalo, že draci kvůli mlze létat nebudou, ale kolem druhé hodiny se počasí umoudřilo a začalo vylézat sluníčko. U rozhledny se sešlo třicet jedna dětí s rodiči pouštět draky. Každý sportovec si odnesl diplom a sladkou odměnu, za což děkujeme Obci Hlína, která tuto akci organizovala. Děti, ale i rodiče si celé odpoledne velmi užili.

Hasičské rozmarýnové hody na Hlíně

Závěr měsíce srpna patří na Hlíně tradičně hodovému veselí. Přípravných prací je spousta a pracovní nasazení vrcholí v sobotu, kdy se za pomoci stroje staví u kostela hodová mája. Na place nechyběla ani střelnice a také byly přistaveny i obecní skákací trampolíny včetně skákacího nafukovacího hradu zapůjčeného od Mikroregionu Ivančicko.
Letošní rok připadly hody na 25.-27.8. a byly pro obec Hlína celkem netradiční. O tom svědčí i letošní název. Stárci a stárkové se dohodli, že na místo třech párů letos půjde párů šest a tak se i stalo. Vše probíhalo podle osvědčených a zažitých zvyků a nedělní ráno zahajuje mše svatá se svěcením rozmarýn, vína, piva i koláčů. Nedělní dopoledne pak patřilo stárkům, kteří obcházeli dědinu a zvali na hody. V letošním roce stárkovali: Martina Nesvačilová a Petr Mezník, Tereza Jašková a Dominik Zoufalý, Veronika Nesvačilová a Dominik Dvořák, Tereza Hanušová a Ondřej Hanuš, Veronika Kulhavá a Martin Pátek a Zuzana Nosková a Marek Smetana. Kolem máji bylo dosti živo a ve většině případů plno. I to možná způsobilo to, že stárků v letošním roce přibylo.

V nedělní podvečer hrála kapela Blučiňáci, v pondělí hrála při druhé zábavě k tanci a poslechu skupina bezKOFEINu. V úterý svobodní stárci předali hody ženatým, kterými byli pánové Tomáš Hošek, Miroslav Jašek, Pavel Dvořák, Jindřich Hanuš, Tomáš Kulhavý a Jiří Nosek. Úterní hody opět doprovázela kapela Blučiňáci. Večer se pak již tradičně konalo zábavné představení hlinských žen a dívek. To vše, za velké účasti návštěvníků a mohutného potlesku.

Den dětí na Hlíně 1.6.2019

Hlína se dne 1.6.2019 proměnila na pravěkou vesnici. Statečné děti podnikly cestu do pravěku plnou nejrůznějších úkolů a dobrodružství. Na trase od rozhledny přes lesní divadlo zažily spoustu zábavy. Hned na prvním stanovišti ve starší době kamenné na ně čekali dinosauři. Děti měly za úkol přiřadit správný stín, nebo název dinosaura. Nechyběla ani dinosauří vajíčka a odměna v podobě perníčků. Na druhém stanovišti se děti ocitly v mladší době kamenné, kde musely zastřelit mamuta. Na dalším zastavení se z dětí staly archeologové. Pomocí štětce musely najít archeologické vykopávky, kde jim jako odměna byly dinosauří odlitky. Na dalším stanovišti objevily pěstní klín, pomocí kterého si vytvořily vlastní sekyrku. Úkol to nebyl jednoduchý, protože si musely samy najít "topůrko" a následně na něj připevnit kámen. Na pátém stanovišti se učily, jak se pomocí křesání vynalezl oheň. V šestém úkolu se děti dostaly do doby bronzové, kde musely rýžovat bronz. Další stanoviště už bylo ve znamení doby železné, kdy se nejen děti dozvěděly něco o železných nástrojích té doby, ale třeba také rozdíl mezi srpem a kosířem. Na předposledním stanovišti na děti čekalo kolbiště, kdy pomocí meče musely sundat dřevěné kroužky. Na každém stanovišti dostaly děti nejen odměny, ale také dřevěné tolary, které poté směňovaly na posledním stanovišti - tržišti. Děti si zde vyzkoušely výměnný obchod a dostaly ještě spoustu dalších odměn. Poté se vydaly do cíle, který byl tentokrát za obecním úřadem. Na konci celé trasy na ně čekal diplom a nechyběl ani ohýnek, na kterém si opekly špekáčky.
Dětský den se velice vydařil a nesmíme zapomenou poděkovat Obci Hlína a SDH Hlína za finanční zajištění této akce.

 

Den matek na Hlíně 12.5.2019

Každý rok druhou květnovou neděli slavíme Den matek, který je jakýmsi poděkováním našim maminkám za to, jak se o nás starají.  Obec Hlína uspořádala oslavu tohoto svátku v neděli 12.5. v Pohostinství u Hošků, kde měly hlínské děti připravené pásmo pro maminky. Přítomné maminky a babičky měly úsměv na tváři a radostně tleskaly všem dětem. Každá žena dostala květinu a také kávu se zákuskem. Nechybělo ani přáníčko, které vyrobily děti ve výtvarném kroužku a malý dáreček. K tanci a poslechu hrála Leny. Ženy si tuto oslavu patřičně užily a odcházely spokojeně domů.

Hlavní poděkování patří všem dětem, které maminky potěšily svým vystoupením!


                  

Pálení čarodějnic na Hlíně 30.4.2019

Už se stalo tradicí, že každý rok místní maminky ve spolupráci s obcí Hlína uspořádaly v úterý 30. dubna za obecním úřadem pálení čarodějnic nejen pro děti. Nejprve děti společnými silami vyrobily čarodějnici, která byla následně upálena na hranici. Děti měly možnost vytvořit si v dílničkách čarodějnici z papírových sáčků, kterou si odnesly domů, nebo ji nechaly upálit. Po konání čarodějného odpoledne bylo zajištěno občerstvení v podobě špekáčků. Ve večerních hodinách ještě maminky připravily pro děti "Dračí stezku odvahy", kdy děti plnily strašidelné úkoly. Neměly to vůbec jednoduché, protože jejich jediné světlo byly baterky.


Košt slivovice a jiných pálenek na Hlíně 23.3.2019

Po malé odmlce se opět v sobotu 23.3.2019 konal v místním pohostinství Košt slivovice a jiných pálenek. Celkem se ochutnávalo a hodnotilo ze 14 vzorků. Letos do poroty zasedlo kolem 15 hodnotících degustátorů.A výsledky:

1. místo Juraj Bubelíny - mandlovice

2. místo Richard Nesvačil a Zdeněk Havlík - slivovice

3. místo Jiří Nesvačil - slivovice

Čištění nádrže na "Paloučkách"

Ve dnech 13.-15.3.2019 uskutečnili dobrovolní hasiči čištění nádrže "Paloučky". Nejprve pochytali všechny ryby a následně odčerpali vodu. Nejtěžší úkol byl vybrat nepořádek, který se na dně nádrže usadil. Nakonec dobrovolníci vymyli zbytky bláta z nádrže. Všem dobrvolníkům, kteří se akce zúčastili děkujeme.

Masopustní rej, karneval a mladé hody na Hlíně 2.3.2019

V sobotu 2.3. se na Hlíně uskutečnil bujarý Masopust, karneval a Mladé hody, které se slaví tradičně jednou za sedm let a jsou spojeny se svátkem světice Kunhuty, patronky hlínského kostela.
Ve dvě hodiny odpoledne vyšel od budovy místního pohostinství průvod asi dvaceti dospělých i dětských masek. Mezi maskami převládala skupinka krásných oveček, motýlů a berušek, nechyběl ani bača, potápěči, špatné svědomí, nukleární vědci i stará bába. Masky za doprovodu hudby prošly obcí, tancovaly a veselily se. S maskami šli společně v průvodu i tři stárci, kteří zvali na večerní hodovou zábavu.

Od 15. hodiny bylo v místním pohostinství Hoškovi připraveno pásmo her, soutěží a písniček pro místní děti, které s nadšením v pestrých maskách plnily jednu soutěž za druhou a také tancovaly. Nechybělo ani vyhlášení o Nejhezčí masku. Tu si pro letošní rok odnesla Sárinka jako upírka.

Poté se uskutečnilo klasické hodové zavádění stárků a stárkových, v podání Dominik Zoufalý s Klárou Smetanovou, Petr Mezník s Martinou Nesvačilovou a Dominik Dvořák s Alenou Sehnalovou. Vše se odehrálo pod malou májkou, umístěnou rovněž v pohostinství.
Večer už patřil dospělým, kdy od dvacáté hodiny zde k tanci a poslechu hrálo duo Lukáš a Kája a rozjela se ta pravá hodová i masopustní zábava.

Vepřové hody na Hlíně 2.2.2019

Již druhým rokem uspořádali hlínští dobrovolní hasiči u hasičské zbrojnice Zabíjačkové hody. Tektokrát si vybrali sobotu 2. února. V dopoledních hodinách měla široká veřejnost možnost ochutnat a zakoupit si čerstvé vařené zabíjačkové speciality - jitrničky, jelítka, tlačenku, zabíjačkovou polévku, zabíjačkový guláš, škvarky, sádlo a další z pěti vepřových půlek zakoupených k této příležitosti. Mimo jiné se mohli návštěvníci zahřát teplými nápoji.

Novoroční výšlap 1.1.2019

První den roku 2019 se obyvatelé Hlíny sešli nejen, aby si popřáli do nového roku hlavně zdraví, ale aby tradičně vykročili k pomníčku tragicky zesnulého letce npor. letectva Rostislava Minkse z 20. stíhacího a bombardovacího leteckého pluku Náměšť nad Oslavou, kde roku 1965 zahynul. Celkem se akce zúčastnilo 26 občanů a nechybělo ani nezbytné zapálení svíčky u pomníčku.

Provozováno CMS / E-shop (c)2019 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies