Obec Hlína u Ivančic

OÚ Hlína, adresa: Hlína 19, 664 91 pošta Ivančice, tel.: 546 421 129, fax: 546 410 205, e-mail: obec-hlina@brnensko.com, ou.hlina@worldonline.cz, web: www.obec-hlina.brnensko.com

                                                                                                    POZOR!!! Od 4.3.2023 rozhledna Vladimíra Menšíka otevřena soboty, neděle a svátky , vždy od 10.00 do 17.00 hod.                             

Obec Hlína u Ivančic -> Co se děje na Hlíně - AKCE -> Rok 2019 na Hlíně - Akce

Akce na Hlíně - rok 2019

Vánoční zpívání na Hlíně 24.12.2019

Společné zpívání vánočních koled neodmyslitelně patří ke kouzlu Vánoc. Tradice zpívání u vánočního stromu je na Hlíně před Kostelem sv. Kunhuty několikaletá. V odpoledních hodinách se nejen místní obyvatelé sešli, aby si zpříjemnili tento krásný den v roce a popřáli si navzájem krásné vánoční svátky a zdraví, ale také aby si vychutnali vánoční atmosféru. Letos byl v kostele sv. Kunhuty vidět i betlém a nechyběl ani tradiční svařák.

Adventní koncert v Kostele sv. Kunhuty na Hlíně 8.12.2019

Již po čtrnácté se v Kostele svaté Kunhuty na Hlíně konal tradiční adventní koncert. Druhou adventní neděli, tedy 8. prosince 2019, se opět zaplnily lavice hlínského kostela nejen místními lidmi, aby se společně mohli zaposlouchat do příjemných melodií a písní. Úvodním slovem všechny přítomné přivítala a popřála všem krásný adventní čas a Vánoce paní Gabriela Nosková, a pak už se kostelem rozléhala téměř hodinu příjemná a krásná hudba se zpěvem, kterou si tentokrát připravilo hned několik souborů. Nejprve se představila třemi písněmi Scholka dětí neslovické farnosti, dále vystoupilo duo příčných fléten a zazněla skladba na zobcovou flétnu. Jako čtvrté vystoupení vystoupil soubor Oslavánek. Poté se mohli přítomní zaposlouchat do tria Lucie Chaloupková, Viktorie Prchalová a Dagmar Kupčíková a na závěr si ZUŠ Oslavany připravila hru na Zobcovou flétnu a Cembalo. Jako poslední nezapomněl vystupujícím poděkovat a přítomným lidem popřát krásné vánoční svátky i pan farář Jiří Paleček. Celý koncert krásně podtrhl adventní čas a všichni si ho moc užili. 

Průvod andělů se slavnostním rozsvícením vánočního stromu 1.12.2019

V neděli 1. prosince 2019 se po druhé na Hlíně konala akce, která přilákala mnoho místních občanů. V pět hodin odpoledne se před budovou obecního úřadu shromáždil zástup několika desítek andílků, čertíků, ale i spoustu dalších lidí, kteří společně v průvodu s mnoha světýlky v lucerničkách vyrazili k procházce naší obcí. Za zvuku vánočních koled z místního rozhlasu prošli téměř celou obec, a poté dorazili k vánočnímu stromu, který letos opět stál před místním kostelem. Krásným přáním hezkého adventu a vánočních svátků nás přivítal pan místostarosta Ing. Miroslav Pacholík, který si poté k sobě sezval všechny děti, které mu pomohly odpočítávat rozsvícení vánočního stromu. Dětem se počítání povedlo, protože stromeček opravdu rozsvítily. Nakonec si jednotlivé děti přivolávali andílci, od kterých dostaly sladký balíček, který pro ně připravil obecní úřad. V letošním roce nechybělo ani malé pohoštění v podobě výborného horkého čaje.

Vítání občánků na Hlíně 17.11.2019 

Miminko se narodilo
přišli jsme mu přát,
aby zdravé, šťastné bylo
dnes a napořád.

Vítáme Tě mezi námi
malý človíčku,
ať Tě zdobí v každé době
úsměv na líčku.

Ať Tě máma něžně hladí
vždycky když jdeš spát.
Ať si se svým hodným tátou
můžeš hezky hrát.

Ať máš dobré kamarády
co Tě nezklamou.
To všechno Ti dneska přejem
na uvítanou.


V neděli 11. listopadu 2019 se na Obecním úřadě Hlína konalo již po deváté Vítání občánků. Slavnostním vítáním provázela paní Jana Čechová, hlavní slovo a slavnostní řeč pak pronesl starosta obce pan Miloš Dostalý.

Celkem jsme do stavu občanů hlínských přivítali čtyři děti. Celou sváteční atmosféru ještě umocnilo vystoupení Terezky Šmídové, která zazpívala písničku a Lucky Chaloupkové a Katky Chaloupkové, které zazpívaly písničku a společně zahrály na flétnu. Po slavnostním úvodu byly předány věcné a peněžité dary dětem a rodičům, kdy každé dítě obdrželo od obce Hlína finanční částku 1.500 korun, pamětní knížku, kytici květin pro maminky a plyšovou hračku pro děti. Na závěr se uskutečnil přípitek všech rodičů s představiteli obce. A pak už se jen fotilo v kolébce i na křesle. Krásné fotky si zde mohli na památku pořídit rodiče, vítaní občánci i jejich sourozenci, ale i prarodiče. 

V tento sváteční den jsme přivítali:

Barboru Cibulkovou s rodiči

Davida Sedláka s rodiči

Ondřeje Popelku s rodiči

Lilianu Chlubnou s rodiči 

Blahopřejeme všem dětem a jejich rodičům a přejeme jim hodně lásky a zdraví, spokojené dětství a radost ze života.

Drakiáda 13.10.2019

Podzim je ideální čas na pouštění draků a prostor vedle Rozhledny Vladimíra Menšíka stejně tak. Proto se v neděli 13.10.2019 uskutečnil již 11. ročník drakiády. V dopoledních hodinách to vypadalo, že draci kvůli mlze létat nebudou, ale kolem druhé hodiny se počasí umoudřilo a začalo vylézat sluníčko. U rozhledny se sešlo třicet jedna dětí s rodiči pouštět draky. Každý sportovec si odnesl diplom a sladkou odměnu, za což děkujeme Obci Hlína, která tuto akci organizovala. Děti, ale i rodiče si celé odpoledne velmi užili.

Hasičské rozmarýnové hody na Hlíně

Závěr měsíce srpna patří na Hlíně tradičně hodovému veselí. Přípravných prací je spousta a pracovní nasazení vrcholí v sobotu, kdy se za pomoci stroje staví u kostela hodová mája. Na place nechyběla ani střelnice a také byly přistaveny i obecní skákací trampolíny včetně skákacího nafukovacího hradu zapůjčeného od Mikroregionu Ivančicko.
Letošní rok připadly hody na 25.-27.8. a byly pro obec Hlína celkem netradiční. O tom svědčí i letošní název. Stárci a stárkové se dohodli, že na místo třech párů letos půjde párů šest a tak se i stalo. Vše probíhalo podle osvědčených a zažitých zvyků a nedělní ráno zahajuje mše svatá se svěcením rozmarýn, vína, piva i koláčů. Nedělní dopoledne pak patřilo stárkům, kteří obcházeli dědinu a zvali na hody. V letošním roce stárkovali: Martina Nesvačilová a Petr Mezník, Tereza Jašková a Dominik Zoufalý, Veronika Nesvačilová a Dominik Dvořák, Tereza Hanušová a Ondřej Hanuš, Veronika Kulhavá a Martin Pátek a Zuzana Nosková a Marek Smetana. Kolem máji bylo dosti živo a ve většině případů plno. I to možná způsobilo to, že stárků v letošním roce přibylo.

V nedělní podvečer hrála kapela Blučiňáci, v pondělí hrála při druhé zábavě k tanci a poslechu skupina bezKOFEINu. V úterý svobodní stárci předali hody ženatým, kterými byli pánové Tomáš Hošek, Miroslav Jašek, Pavel Dvořák, Jindřich Hanuš, Tomáš Kulhavý a Jiří Nosek. Úterní hody opět doprovázela kapela Blučiňáci. Večer se pak již tradičně konalo zábavné představení hlinských žen a dívek. To vše, za velké účasti návštěvníků a mohutného potlesku.

Den dětí na Hlíně 1.6.2019

Hlína se dne 1.6.2019 proměnila na pravěkou vesnici. Statečné děti podnikly cestu do pravěku plnou nejrůznějších úkolů a dobrodružství. Na trase od rozhledny přes lesní divadlo zažily spoustu zábavy. Hned na prvním stanovišti ve starší době kamenné na ně čekali dinosauři. Děti měly za úkol přiřadit správný stín, nebo název dinosaura. Nechyběla ani dinosauří vajíčka a odměna v podobě perníčků. Na druhém stanovišti se děti ocitly v mladší době kamenné, kde musely zastřelit mamuta. Na dalším zastavení se z dětí staly archeologové. Pomocí štětce musely najít archeologické vykopávky, kde jim jako odměna byly dinosauří odlitky. Na dalším stanovišti objevily pěstní klín, pomocí kterého si vytvořily vlastní sekyrku. Úkol to nebyl jednoduchý, protože si musely samy najít "topůrko" a následně na něj připevnit kámen. Na pátém stanovišti se učily, jak se pomocí křesání vynalezl oheň. V šestém úkolu se děti dostaly do doby bronzové, kde musely rýžovat bronz. Další stanoviště už bylo ve znamení doby železné, kdy se nejen děti dozvěděly něco o železných nástrojích té doby, ale třeba také rozdíl mezi srpem a kosířem. Na předposledním stanovišti na děti čekalo kolbiště, kdy pomocí meče musely sundat dřevěné kroužky. Na každém stanovišti dostaly děti nejen odměny, ale také dřevěné tolary, které poté směňovaly na posledním stanovišti - tržišti. Děti si zde vyzkoušely výměnný obchod a dostaly ještě spoustu dalších odměn. Poté se vydaly do cíle, který byl tentokrát za obecním úřadem. Na konci celé trasy na ně čekal diplom a nechyběl ani ohýnek, na kterém si opekly špekáčky.
Dětský den se velice vydařil a nesmíme zapomenou poděkovat Obci Hlína a SDH Hlína za finanční zajištění této akce.

 

Den matek na Hlíně 12.5.2019

Každý rok druhou květnovou neděli slavíme Den matek, který je jakýmsi poděkováním našim maminkám za to, jak se o nás starají.  Obec Hlína uspořádala oslavu tohoto svátku v neděli 12.5. v Pohostinství u Hošků, kde měly hlínské děti připravené pásmo pro maminky. Přítomné maminky a babičky měly úsměv na tváři a radostně tleskaly všem dětem. Každá žena dostala květinu a také kávu se zákuskem. Nechybělo ani přáníčko, které vyrobily děti ve výtvarném kroužku a malý dáreček. K tanci a poslechu hrála Leny. Ženy si tuto oslavu patřičně užily a odcházely spokojeně domů.

Hlavní poděkování patří všem dětem, které maminky potěšily svým vystoupením!


                  

Pálení čarodějnic na Hlíně 30.4.2019

Už se stalo tradicí, že každý rok místní maminky ve spolupráci s obcí Hlína uspořádaly v úterý 30. dubna za obecním úřadem pálení čarodějnic nejen pro děti. Nejprve děti společnými silami vyrobily čarodějnici, která byla následně upálena na hranici. Děti měly možnost vytvořit si v dílničkách čarodějnici z papírových sáčků, kterou si odnesly domů, nebo ji nechaly upálit. Po konání čarodějného odpoledne bylo zajištěno občerstvení v podobě špekáčků. Ve večerních hodinách ještě maminky připravily pro děti "Dračí stezku odvahy", kdy děti plnily strašidelné úkoly. Neměly to vůbec jednoduché, protože jejich jediné světlo byly baterky.


Košt slivovice a jiných pálenek na Hlíně 23.3.2019

Po malé odmlce se opět v sobotu 23.3.2019 konal v místním pohostinství Košt slivovice a jiných pálenek. Celkem se ochutnávalo a hodnotilo ze 14 vzorků. Letos do poroty zasedlo kolem 15 hodnotících degustátorů.A výsledky:

1. místo Juraj Bubelíny - mandlovice

2. místo Richard Nesvačil a Zdeněk Havlík - slivovice

3. místo Jiří Nesvačil - slivovice

Čištění nádrže na "Paloučkách"

Ve dnech 13.-15.3.2019 uskutečnili dobrovolní hasiči čištění nádrže "Paloučky". Nejprve pochytali všechny ryby a následně odčerpali vodu. Nejtěžší úkol byl vybrat nepořádek, který se na dně nádrže usadil. Nakonec dobrovolníci vymyli zbytky bláta z nádrže. Všem dobrovolníkům, kteří se akce zúčastnili děkujeme.

Masopustní rej, karneval a mladé hody na Hlíně 2.3.2019

V sobotu 2.3. se na Hlíně uskutečnil bujarý Masopust, karneval a Mladé hody, které se slaví tradičně jednou za sedm let a jsou spojeny se svátkem světice Kunhuty, patronky hlínského kostela.
Ve dvě hodiny odpoledne vyšel od budovy místního pohostinství průvod asi dvaceti dospělých i dětských masek. Mezi maskami převládala skupinka krásných oveček, motýlů a berušek, nechyběl ani bača, potápěči, špatné svědomí, nukleární vědci i stará bába. Masky za doprovodu hudby prošly obcí, tancovaly a veselily se. S maskami šli společně v průvodu i tři stárci, kteří zvali na večerní hodovou zábavu.

Od 15. hodiny bylo v místním pohostinství Hoškovi připraveno pásmo her, soutěží a písniček pro místní děti, které s nadšením v pestrých maskách plnily jednu soutěž za druhou a také tancovaly. Nechybělo ani vyhlášení o Nejhezčí masku. Tu si pro letošní rok odnesla Sárinka jako upírka.

Poté se uskutečnilo klasické hodové zavádění stárků a stárkových, v podání Dominik Zoufalý s Klárou Smetanovou, Petr Mezník s Martinou Nesvačilovou a Dominik Dvořák s Alenou Sehnalovou. Vše se odehrálo pod malou májkou, umístěnou rovněž v pohostinství.
Večer už patřil dospělým, kdy od dvacáté hodiny zde k tanci a poslechu hrálo duo Lukáš a Kája a rozjela se ta pravá hodová i masopustní zábava.

Vepřové hody na Hlíně 2.2.2019

Již druhým rokem uspořádali hlínští dobrovolní hasiči u hasičské zbrojnice Zabíjačkové hody. Tentokrát si vybrali sobotu 2. února. V dopoledních hodinách měla široká veřejnost možnost ochutnat a zakoupit si čerstvé vařené zabíjačkové speciality - jitrničky, jelítka, tlačenku, zabíjačkovou polévku, zabíjačkový guláš, škvarky, sádlo a další z pěti vepřových půlek zakoupených k této příležitosti. Mimo jiné se mohli návštěvníci zahřát teplými nápoji.

Novoroční výšlap 1.1.2019

První den roku 2019 se obyvatelé Hlíny sešli nejen, aby si popřáli do nového roku hlavně zdraví, ale aby tradičně vykročili k pomníčku tragicky zesnulého letce npor. letectva Rostislava Minkse z 20. stíhacího a bombardovacího leteckého pluku Náměšť nad Oslavou, kde roku 1965 zahynul. Celkem se akce zúčastnilo 26 občanů a nechybělo ani nezbytné zapálení svíčky u pomníčku.

Novinky

„Naučné prvky pro děti“

Obec Hlína v roce 2021 dokončila projekt Naučné prvky pro děti. Obec na projekt obdržela účelový finanční dar výši 55.000,- Kč od Nadace ČEZ prostřednictvím Mikroregionu Ivančicko v rámci realizace společného projektu „Podpora obcí Mikroregionu Ivančicko a společné aktivity 2021“, který byl podpořen z grantu Podpora regionů.Náplní projektu byla instalace naučných prvků pro děti u dětského hřiště za obecním úřadem a u rozhledny Vl.Menšíka od společnosti AWOCADO s.r.o., v celkových nákladech 61 105,- Kč vč. DPH. Instalaci provedli zaměstnanci obce.
Realizací projektu došlo v obci k zvýšení přitažlivosti jednotlivých areálů pro návštěvníky. Vzhledem k tomu že se jedná o naučné prvky zaměřené na přírodu zároveň zvyšujeme úroveň znalostí u nejmladší generace.Tento projekt bylo možné uskutečnit díky dlouholeté dobré regionální spolupráci obce Hlína, Nadace ČEZ, Jaderné elektrárny Dukovany a Mikroregionu Ivančicko. Našim partnerům tímto děkujeme za spolupráci a podporu.

www.aktivnizona.cz/cs/uvod

 

                                                                                                                                                          
 
                                                       
Provozováno CMS / E-shop (c)2023 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies