Obec Hlína u Ivančic -> Co se děje na Hlíně - AKCE -> Rok 2018 na Hlíně - Akce

Akce na Hlíně - rok 2018

Rozmarýnové hody na Hlíně

Závěr měsíce srpna patří na Hlíně tradičně hodovému veselí. Přípravných prací je spousta a pracovní nasazení vrcholí v sobotu, kdy se za pomoci stroje staví u kostela hodová mája. Na place nechyběla i střelnice a kolotoč a také byly přistaveny i obecní skákací trampolíny včetně skákacího nafukovacího hradu zapůjčeného od Mikroregionu Ivančicko.
Nedělní ráno zahajuje mše svatá se svěcením rozmarýn, vína, piva i koláčů. Nedělní dopoledne pak patří stárkům, kteří obchází dědinu a zvou na hody. V letošním roce stárkovali: Klára Smetanová a Dominik Zoufalý, Martina Nesvačilová a Petr Mezník, Alena Sehnalová a Dominik Dvořák.

V nedělní podvečer hrála kapela Blučiňanka, v pondělí hrála při druhé zábavě k tanci a poslechu skupina Bez kofeinu. V úterý svobodní stárci předali hody ženatým, kterými byli pánové Jiří Smetana, Tomáš Hošek a Pavel Dvořák, vše opět za hudebního doprovodu kapely Blučiňanka. Večer se pak již tradičně konalo zábavné představení hlinských žen a dívek. To vše, za velké účasti návštěvníků a mohutného potlesku.

Den dětí na Hlíně 3.6.2018

Děti zažily odpoledne plné zábavy a úsměvů na Dětském dnu, který pořádaly místní maminky za podpory obce Hlína. Tradiční akce pro kluky a holky tentokrát na téma Z pohádky do pohádky. Na trase od rozhledny přes lesní divadlo si nejprve děti vyrobily s Makovou panenkou a Motýlem Emanuelem Večerníčkovu čepici, která je provázela celou trasou. Přes silnici je převedl vodník a poté už se mohli samy vydat na pohádkové dobrodružství. Nejprve na ně čekaly dvě babičky, které jim z knihy pohádek vykouzlily trasu, které se musely držet a hned je vyzkoušely, jak znají pohádkové dvojice. První pohádka byla O červené řepě, kdy se s dědou a vnučkou přetahovaly o řepu. Na dalším stanovišti na ně čekal Rumcajs s Mankou, kde děti střílely na žaludy. Na daším stanovišti pomáhaly Červené karkulce a myslivci zašívat vlkovi břicho. Na pátém stanovišti pomáhaly babičce vylákat liščata z nory. Sněhurce se zase zatoulalo všech sedm trpaslíků a Otesánek zapomněl, co vlastně snědl. I s tím si děti skvěle poradily a potom na ně čekala ježibaba z Perníkové chaloupky, kde jí děti loupaly perníčky. Po čarodějnici se dostali na zámek, kde krásná Zlatovláska poztrácela korálky a děti jí je pomohly nasbírat. Jako poslední úkol pro děti měli připravený králíci Bob a Bobek, kteří cvičili svou ranní rozcvičku. Po absolvování celé trasy byl pro děti v cíli připravený diplom a ohýnek, na kterém si opekly špekáček.

Den matek na Hlíně

Každý rok druhou květnovou neděli slavíme Den matek, který je jakýmsi poděkováním našim maminkám za to, jak se o nás starají.  Obec Hlína uspořádala oslavu tohoto svátku v neděli 13.5. v Pohostinství u Hošků, kde měly hlínské děti připravené pásmo pro maminky. Větší děti zahrály na hudební nástroje, ti menší maminkám zarecitovaly básničku, nebo zazpívaly písničku. Přítomné maminky a babičky měly úsměv na tváři a radostně tleskaly všem dětem. Každá žena dostala květinu a také kávu se zákuskem. Nechybělo ani přáníčko, které vyrobily děti ve výtvarném kroužku. K tanci a poslechu hrála Leny. Ženy si tuto oslavu patřičně užily a odcházely spokojeně domů.

Hlavní poděkování patří všem dětem, které maminky potěšily svým vystoupením!

Pálení čarodějnic na Hlíně

Pálení čarodějnic nebo také filipojakubská noc je český lidový svátek, a proto hlínské maminky ve spolupráci s obcí Hlína uspořádaly v pondělí 30. dubna za obecním úřadem pálení čarodějnic pro děti. Nejprve děti společnými silami vyrobily čarodějnici, která byla následně upálená na hranici. Děti měly možnost vytvořit si čarodějnici z vařečky, kterou si odnesly domů. Po konání čarodějného odpoledne bylo zajištěno občerstvení v podobě špekáčků.

Zabíjačkové hody na Hlíně

Zimní měsíce jsou tradičně spojené se zabíjačkou, a proto v sobotu 24. února uspořádali hlínští dobrovolní hasiči u hasičské zbrojnice Zabíjačkové hody. Během nich měla široká veřejnost možnost ochutnat a zakoupit si čerstvé vařené zabíjačkové speciality jako jitrničky, jelítka, tlačenku, zabíjačkovou polévku, zabíjačkový guláš, škvarky, ovar, sádlo a další z pěti vepřových půlek zakoupených k této příležitosti. Mimo jiné se mohli návštěvníci zahřát teplými nápoji.

Masopustní rej v obci Hlína

Po roce opět dorazilo do hlínských ulic masopustní veselí. V sobotu 3. února se zhruba 20 místních obyvatel převléklo do nejrůznějších masek - včela, včelař, rybář, kovboj, Elsa z Ledového království, muzikanti, řezník a mnoho dalších a sešli se před Pohostinstvím u Hošků, odkud za hudebního doprovodu prošli masopustním průvodem obcí Hlína se zastávkami u jednotlivých domů, kde tancovali, zpívali, dováděli a za jejich úsilí byli pohoštěni. Večer se konala v Pohostinství u Hošků masopustní zábava s bohatou tombolou.

Novoroční výšlap

Jak již je tradicí, v první den nového roku si hlinští obyvatelé vyšli k pomníčku tragicky zesnulého letce npor. letectva Rostislava Minkse z 20. stíhacího a bombardovacího leteckého pluku Náměšť nad Oslavou, kde 15. března tragicky zahynul ve věku 25 let. Nejen, že si udělali krásnou procházku, ale u pomníčku nezapomněli zapálit i svíčku.