Obec Hlína u Ivančic

OÚ Hlína, adresa: Hlína 19, 664 91 pošta Ivančice, tel.: 546 421 129, fax: 546 410 205, e-mail: obec-hlina@brnensko.com, ou.hlina@worldonline.cz, web: www.obec-hlina.brnensko.com

                                                                                                    POZOR!!! Od 4.3.2023 rozhledna Vladimíra Menšíka otevřena soboty, neděle a svátky , vždy od 10.00 do 17.00 hod.                             

Obec Hlína u Ivančic -> Základní INFO -> OBEC HLÍNA -> Základní prezentace obce

OBEC  HLÍNA

 

 1. Název: Hlína
 2. Počet obyvatel: 234
 3. Rozloha: 834 ha
 4. www: www.obec-hlína.cz
 5. Historie vzniku a založení: Půvabná obec položená na temeni Hlínského kopce s nadmořskou výškou 449 m, jednoho z posledních výběžků Českomoravské vrchoviny, spadajícího do Dyjsko-Svrateckého úvalu, s pěkným výhledem na Pálavu a část jižní Moravy. Hlína je velmi starou osadou o čem svědčí i archeologické vykopávky. Byly zde nalezeny kamenné sekery a dláta svědčící o osídlení již ve starší a mladší době kamenné, železné šípy z doby železné a 1335 českých a moravských mincí z 11. století, které se našly zakopané na poli v roce 1865. Od roku 1206 zde byl kostel, který časem zpustl. Roku 1793 byl zbořen a vystaven nový kostel svaté Kunhuty. Hlína má jednu z nejstarších pečetí v okrese, pochází z roku 1600 a znázorňuje hrozen a kosíř.
 6. Charakteristika obce: Turisticky atraktivní malá obec s historickými a turistickými památkami, divadlem v lesním, prostředí a rozhlednou. Obec a její okolí je vhodné zejména pro pěší turistiku a cykloturistiku, v zimním období  pak pro běžkaře na lyžích.
 7. Dopravní dostupnost: Obec Hlína je přístupná po silnici pro motorová vozidla č. II/395 vedoucí z Neslovic směrem na Dolní Kounice. Do obce je zavedena autobusová doprava IDS JMK.
 8. Historické a kulturní památky: kostel Svaté Kunhuty z roku 1793, malá Kalvárie z roku 1877, Boží muka z 18. století.
 9. Krajové zvyky: Společenský život v obci zajišťuje především organizace Sbor dobrovolných hasičů a spolek žen Babinec, obě ve spolupráci s Obecním úřadem Hlína. Pořádané akce kladou důraz na udržování starých zvyků a tradic. K největším patří tradiční rozmarýnové hody pod májí, které se konají předposlední neděli měsíce srpna a pokračují ještě v pondělí a v úterý.
 10. Kulturní zajímavosti a možnosti: Divadlo v přírodním prostředí - Ochotnické divadlo má v obci dlouholetou tradici. Hrávalo se zde již mezi světovými válkami, jak v hostincích, tak i v přírodě. Místní ochotnický kroužek každý rok připraví na první neděli měsíce července divadelní představení, které se hraje v krásném lesním prostředí. Tato představení jsou v okolí velmi známá a diváky vyhledávána.
 11. Turistické zajímavosti: Rozhledna Vladimíra Menšíka. Nejstarší rozhledna na jižní Moravě stávala na Hlíně, na vrchu Hlínského kopce. Byla to zajímavě řešená věž s kamennou podezdívkou, bytelnou trámovou konstrukcí a se dvěma vyhlídkovými plošinami. Horní se nacházela ve výšce 17 metrů a kryla ji šindelová střecha. Rozhlednu postavil turistický spolek v Ivančicích a slavnostně ji otevřel 1. května 1910. V roce 1938 byla rozhledna již velmi zchátralá, byla v dražbě prodána a téhož roku zbořena. Nová Rozhledna Vladimíra Menšíka, jejíž stavbu realizovala obec Hlína, byla postavena téměř po sto letech (po 96 letech) od stavby původní rozhledny, v roce 2006. Rozhledna je 22 metrů vysoká a na vyhlídkový ochoz nás dovede 96 schodů. Rozhledna Vladimíra Menšíka se poprvé otevřela veřejnosti dne 29. dubna 2007. Rozhledna je každý víkend hojně navštěvována turisty a již tři měsíce po svém otevření přivítala desetitisícího návštěvníka.
 12. Pořádané akce, společenský život v obci: Obec je značně známá v okolí svojí tradiční každoroční akcí Rozmarýnové hody, jejíž počátky spadají hluboko do historie a v obci se po léta udržují. Hodovému veselí propadá téměř všechno obyvatelstvo vesnice. Další akcí, která má kořeny v minulosti je hraní hudby, která prochází obcí v podvečer Štědrého večera. Z dalších tradičních akcí stojí za zmínku Pálení čarodejnic, Masopustní rej, Košt ovocných pálenek, Adventní koncert v hlínském kostele, netradiční mikulášská neboli Pochod andělů, Oslava dne dětí a Loučení s prázdninami, Vánoční zpívání před kostelem na Štědrý den, Drakiáda u rozhledny a další. V obci je činný Výtvarný kroužek pro děti a mládež, Cvičení žen a dívek, spolek žen Babinec, družstvo nohejbalistů a stolních tenistů, Ochotnický spolek, Sbor dobrovolných hasičů Hlína a také je zde obecní knihovna a veřejný internet.
 13. Sportovní využití: Hlína odnedávna byla a stále je známá a vyhledávána díky své nadmořské výšce a poloze pro krásný rozhled do širokého okolí, zejména na Pálavské vrchy, Bílé Karpaty, Hostýnské vrchy i Alpy. Obec leží na trase pěších turistických stezek v atraktivním prostředí lesního komplexu Bučína, do části území zasahuje Přírodní park Bobrava s hustou sítí pěších stezek a cyklotras. V obci se nachází také dětské  a sportovní hřiště. 
 14. Dostupné veřejné služby, občanská vybavenost: veřejná telefonní stanice, úřad starosty, hasiči, občerstvení a pohostinství, obchod - smíšené zboží, pošta v nedalekých Neslovicích, zdravotní středisko a nemocnice v Ivančicích, škola a školka je také v sousední obce Neslovice.  V obci je zaveden vodovod. Plynofikace v obci není. V současné době se jedná o možné výstavbě kanalizace.
 15. Dopravní obslužnost: autobusová doprava IDS JMK, vlaková doprava do sousední obce Silůvky po modré turistické stezce.
 16. Ostatní zajímavosti: Málokdo také ví, že z obce Hlína jsou vidět Alpy. Tato možnost se naskýtá jen několikrát do roka. Vidět Alpy se nejčastěji podaří v zimních měsících, kdy se prudce střídají teplotní rozdíly. K vidění jsou dva vrcholy v pohoří Totes Gebirge – Mrtvé hory, asi 40 km před známým ledovcem Dachstein. Vzdálenost je úctyhodná asi 240 km. Jedná se o vrcholy Groos Priel 2523 m a Rabestein 2100 m. Druhé pohoří, které je z Hlíny vidět, je Schneeberg – Sněžná hora s nejvyšším vrcholem Klosterwapen 2076 m.
 17. Informační středisko: Obecní úřad Hlína 19, 664 91 pošta Ivančice, tel.: 546 421 129, 723 095 552, 546 410 205, fax: 546 410 205, e-mail: ou.hlina@worldonline.cz, stránky obce Hlína: www.obec-hlina.cz

 Základní údaje


Název: Hlína
Typ sídla: Obec
Kraj: Jihomoravský
Obec s rozšířenou působností: Ivančice
Počet sídelních jednotek: 1
Počet popisných čísel: 126
Nadmořská výška: 451 m n.m.
Počet obyvatel:
230


Infrastruktura


Škola: Ne
Mateřská školka: Ne
Zdravotnické zařízení: Ne (nejbližší Ivančice, poliklinika, nemocnice, porodnice)
Policejní stanice: Ne (nejbližší Ivančice)
Hasičská zbrojnice: Ano
Kostel: Ano
Pošta: Ne (Neslovice)
Knihovna: Ano
Restaurace: Ano
Obchod s potravinami: Ano
Možnost ubytování: Ne
Kanalizace a ČOV: Ne
Vodovod: Ano
Plynofikace: Ne

Aktivní spolky: hasiči, Babinec, divadelní spolek

Zájmová činnost: výtvarný kroužek, cvičení žen, nohejbal

 

 

 

Diskuse

6.7.2008 23:47:00 - martina Helclova

uznani

dobry den,musim vam vyslovit pochvalu!!Takovou webovou strankou se muze pochlubit skutecne maloktere velke mesto!!Respekt!

Odpověz na tento komentář
10.2.2009 10:45:00 - Marie Kummerová

pochvala

Vaše webové stránky jsou opravdu překrásné!!!Málo kdo takové má!!

Odpověz na tento komentář
26.4.2009 17:52:00 - Hans von Visner

VELMI HEZKA OBEC . . .

Preji Vam vse dobre ...

Odpověz na tento komentář
Novinky

„Naučné prvky pro děti“

Obec Hlína v roce 2021 dokončila projekt Naučné prvky pro děti. Obec na projekt obdržela účelový finanční dar výši 55.000,- Kč od Nadace ČEZ prostřednictvím Mikroregionu Ivančicko v rámci realizace společného projektu „Podpora obcí Mikroregionu Ivančicko a společné aktivity 2021“, který byl podpořen z grantu Podpora regionů.Náplní projektu byla instalace naučných prvků pro děti u dětského hřiště za obecním úřadem a u rozhledny Vl.Menšíka od společnosti AWOCADO s.r.o., v celkových nákladech 61 105,- Kč vč. DPH. Instalaci provedli zaměstnanci obce.
Realizací projektu došlo v obci k zvýšení přitažlivosti jednotlivých areálů pro návštěvníky. Vzhledem k tomu že se jedná o naučné prvky zaměřené na přírodu zároveň zvyšujeme úroveň znalostí u nejmladší generace.Tento projekt bylo možné uskutečnit díky dlouholeté dobré regionální spolupráci obce Hlína, Nadace ČEZ, Jaderné elektrárny Dukovany a Mikroregionu Ivančicko. Našim partnerům tímto děkujeme za spolupráci a podporu.

www.aktivnizona.cz/cs/uvod

 

                                                                                                                                                          
 
                                                       
Provozováno CMS / E-shop (c)2023 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies