Obec Hlína u Ivančic

OÚ Hlína, adresa: Hlína 19, 664 91 pošta Ivančice, tel.: 546 421 129, fax: 546 410 205, e-mail: obec-hlina@brnensko.com, ou.hlina@worldonline.cz, web: www.obec-hlina.brnensko.com

                                                                                                    POZOR!!! Od 4.3.2023 rozhledna Vladimíra Menšíka otevřena soboty, neděle a svátky , vždy od 10.00 do 17.00 hod.                             

Akce na Hlíně - rok 2011

4. ročník mariáše na Hlíně

Dne 10.12.2011 se konal v pohostinství p.Koudelné 4.ročník Turnaje v mariáši ve čtyřech. Zůčastnilo se ho 36 hráčů  včetně jednoho hráče až z Prahy a jedné ženy. Turnaj vyhrál p.Trnka Petr, který si odnesl hodnotnou cenu. Děkujeme všem sponzorům.

Vánoční zpívání na Hlíně 2011

Adventní koncert na Hlíně 2011

Průvod andělů na Hlíně

V neděli 4. prosince 2011 se na Hlíně konala velmi příjemná akce a to průvod andílků a čertíků s nadílkou Mikuláše. O půl páté odpoledne se před budovou obecního úřadu shromáždil zástup několika desítek andělů, andílků, čertíků i dalších lidiček bez těchto pěkných masek, kteří společně v průvodu s mnoha světýlky v lucerničkách vyrazili k procházce naší obcí. Za zvuku vánočních písniček z místního rozhlasu prošly téměř celou obec a poté dorazili do Pohostinství paní Koudelné. V útulné hospůdce, která byla doslova našlapána obecenstvem, pak děti hrály hry a hlavně netrpělivě očekávaly příchod Mikuláše, anděla a čertů. A také se dočkaly. Svatý Mikuláš s vypůjčenou knihou hříchů se dostavil v doprovodu anděla a tři čertů. Pak děti postupně předstupovaly před Mikuláše a ten je upozorňoval na jejich drobné hříchy a podle zásluh jim naděloval sladkosti a někdy taky trošku uhlí, pilin nebo kukuřici, za to když děti trošku zlobily.
Báječná atmosféra, výborná nálada a hlavně šťastné úsměvy dětí, to vše dále pokračovalo a všichni se velmi dobře společně bavili.
Poděkování patří hlavně všem organizátorům a také všem andílků a čertům, kteří s námi šli do průvodu.

Vítání občánků na Hlíně

V neděli 20. listopadu 2011 se na Obecním úřadě Hlína konala velmi příjemná akce a to Vítání občánků. V posledních měsících se totiž na Hlíně narodilo hodně miminek a to je velmi dobrá zpráva.

Slavnostním vítáním provázela místostarostka paní Jana Vašulínová, hlavní slovo a slavnostní řeč pak pronesl starosta obce pan Miloš Dostalý. Celkem jsme do stavu občanů hlínských přivítali sedm dětí, čtyři kluky a tři dívky.

Slečna Tereza Mezníková pak nacvičila a sestavila s místními dětmi velmi hezké pásmo písniček a básniček, které celou sváteční atmosféru ještě umocnilo. Na klavír zahrála Kristýna Pulgretová, básničky a písničky recitovala Zuzanka Nosková, Verunka Nesvačilová, Malika Abulaiche a Terezka Hanušová.

Po slavnostním úvodu byly předány věcné a peněžité dary dětem a rodičům, kdy každé dítě obdrželo od obce Hlína finanční částku 1.500 korun, pamětní knížku, kytici květin pro maminky a plyšovou hračku pro děti. Na závěr se uskutečnil přípitek všech rodičů s představiteli obce a děti zazpívaly písničku Vítej na světě.

A pak už se jen fotilo a fotilo, v kolébce i na křesle. Krásné fotky si zde mohli na památku pořídit rodičové, vítaní občánci i jejich sourozenci.

A koho všeho jsme v tento sváteční den přivítali?

Jana Adamoviče s rodiči, Janem Adamovičem a Zdeňkou Čudanovou

Antonína Hlavoně s rodiči, Miroslavem Hlavoněm a Evou Hlavoňovou

Kateřinu Chaloupkovou s rodiči, Davidem Chaloupkou a Kateřinou Chaloupkovou

Štěpána Musila s rodiči, Alešem Musilem a Anežkou Kilhofovou

Denise Sklenaříka s rodiči, Petrem Požárem a  Šárkou Sklenaříkovou

Terezii Šmídovou s maminkou Milanou Šmídovou

Blahopřejeme všem dětem a jejich rodičům a přejeme jim hodně lásky a zdraví, spokojené dětství a radost ze života.

A děkujeme všem organizátorům této akce a také dětem za milé vystoupení! 

 

Drakiáda u hlínské rozhledny

Říjen je na Hlíně již neodmyslitelně spjat s podzimním pouštěním draků a všemožných příšer letajících v modravých výšinách. Proto v neděli 2. října bylo na poli u rozhledny vidět několik nadšenců, dětí i dospělých, kteří při nádherném babím létě a krásně slunečném dni pouštěli draky. Počasí se vskutku vydařilo, ale horší to bylo s větrem. Ten prostě ne a ne zafoukat a tak se ne všem dařilo dostat svého draka do vzduchu. Ale legrace a dobrá nálada byla a tak se všichni skvěle bavili a běhali po poli sem a tam. Odměnou pro děti byl opět sladký balíček a diplom za účast. A hlavní cenu dort za nejlepšího draka si tentokráte odnesl Vítek Putnar z Hlíny.

 

Víkend na Hlíně v lesním divadle

Ojedinělou a historicky první akcí, která se uskutečnila o víkendu 20 . – 21. srpna 2011 na Hlíně, můžeme již nyní zhodnotit jako velmi zdařilou a co do návštěvnosti i počasí velmi úspěšnou.
V tomto předposledním víkendu v měsíci srpnu se na Hlíně tradičně uskutečňuji Rozmarýnové hody. Ale hlínští se pro letošní rok rozhodnuli dát hodům trošku odpočinku, tudíž se nekonaly, a namísto hodů se uskutečnila akce s názvem Víkend v lesním divadle.

Sobota byla ve znamení dechových kapel, které vystupovaly na divadelním jevišti hlínského lesního divadla. A mnozí účinkující z tohoto netradičního jeviště byli doslova paf. A jak říkali, na takových jevištních „prknech“ ještě nehráli a nezpívali a mnohé z nich celkové prostředí i atmosféra divadla velmi nadchnula.

Program dechových kapel byl opravdu zajímavý. Ve 14.00 hodin proběhnul koncert dechové hudby PETROVANKA , od 15. hodiny pak koncertovala SIVICKÁ KAPELA a po ní se předvedla dechová hudba MORAVĚNKA. Vše bylo doprovázeno vyprávěním Libora Pantůčka. Celým program hudby k poslechu moderovali paní Květa Navrátilová a pan Jiří Helán.

Celková návštěvnost dechových kapel pak přesáhla 300 lidí, kteří si přišli poslechnout krásné písně v příjemném prostření lesní krajiny.

A v nedělním víkendovém programu bylo představení lesního divadla Sněhurka a sedm trpaslíků. Počasí nám tentokráte velmi přálo a do přeplněného hlediště dorazilo i 133 diváků se vstupenkami z předchozího divadelního představní z 5. srpna, které nebylo pro déšť celé dohráno. Tito diváci pochopitelně po prokázání se platnou vstupenkou měli na nedělní představení vstup zdarma.

Celému Víkendu v lesním divadle dominovala příjemná atmosféra, krásné počasí, dobré občerstvení a báječná zábava!

 

Nohejbalový turnaj a taneční zábava - srpen 2011

Měsíc srpen byl na Hlíně opět ve znamení sportovních aktivit, tedy tradičního nohejbalového utkání.. V sobotu 13. srpna si celkem 11 týmů změřilo svoje síly a vytrvalost a to na hřišti za obecním úřadem. Kromě soupeřů museli hráči nohejbalu čelit také vrtkavému počasí a jeho rozmarům, takže během zápasů zažili déšť i sluníčko. Po vyřazovacím kole se do užšího výběru dostalo celkem 8 družstev a závěrečné pořadí na prvních třech místech dalo znát, že hlínští prostě hrát nohejbal umí.

Na třetím místě skonči hlínský tým Krišpíni, na druhou pozici se dostali Medlovští Bobíci a zlatou, tedy první cenu si odnesli opět hlínští, tým Nekompem si.
Po slavnostním předání cen a pohárů se pokračovalo v bavení dále až do pozdních nočních hodin. K tanci a poslechu na venkovním place hrálo DUO Leszczynski a všichni se skvěle bavili.

 

Hasičská soutěž na Hlíně

V sobotu 11. června 2011 se na Hlíně uskutečnila soutěž hasičských zásahových jednotek. Soutěže se účastnilo celkem 7 družstev mužů – Ketkovice, Mělčany, Dolní Kounice, Střelice, Prštice a Hlína A a B. Také přijela soutěžit 3 družstva žen ze Silůvek, Nových Bránic a Mělčan. Neúčast družstva žen z Hlíny byla z důvodu svatby na Hlíně. Takže Hlínu reprezentovala pouze dvě družstva mužů.

A byl to velký soutěžní boj. Nakonec první místo si odnesli muži z Mělčan s časem 16,86, na druhém místě skončili s rozdílem několika vteřin muži z Dolních Kounic s časem 16,92 a třetí byli muži ze Střelic s časem 19,42. Hlína A skončila na pátém místě a Hlína B na sedmém místě. Výsledek ženských závodnic byl následující: První byly ženy z Nových Bránic, druhé ženy z Silůvek a třetí ženy z Mělčan.

Následovalo slavnostní nastoupení, předání pohárů a cen, příjemná zábava, dobré jídlo a pití a to vše za pěkného počasí. 

Pohádková cesta pro děti a dospělé u Rozhledny Vladimíra Menšíka měla velký úspěch!

Středisko volného času Ivančice a Obecní úřad Hlína uspořádali v neděli 5. června 2011 u rozhledny velkolepou akci k oslavě Dne dětí. Pro děti bylo připraveno několik stanovišť, která obsluhovala pohádková stvoření jako například Sněhurka, Pepek Námořník, Červená Karkulka a další. Pohádkové bytosti dětem nabídnuly rozmanité úkoly, které děti s nadšením plnily. A tak se skládalo i skákalo, tvořilo, jezdilo s lodí i stlala postýlka. Děti za splněné úkoly dostaly razítka a ty pak vyměnily za připravené sladké ceny. Během  celého odpoledne nechyběla ani hudba a dobré občerstvení a také i maxi houpačka. Všechny tyto atrakce přilákaly spoustu návštěvníků, malých i velkých ke hlínské rozhledně. Děkujeme všem pořadatelům této akce za velmi příjemné odpoledne!

Oslava svátku Dne matek na Hlíně

Ani u nás na Hlíně se nezapomíná na oslavu Dne matek a připravuje se každoročně příjemné pásmo písniček a básniček, které přednesou místní děti, sladké pohoštění, dárečky i kytička a také hudba a tanec. Na to vše se mohou těšit místní ženy, maminky, které se v neděli 8. května po poledni sešly v hojném počtu v pohostinství paní Koudelné. Osm místních dětí, pět dívek a tři chlapci vystoupily na pódium a přednesly básničky, zahrály, zazpívaly, to vše pod vedením a za pomoci paní Gábiny Noskové, slečny Pavly a Terezy Mezníkové. Při vystoupení nechyběl ani starosta obce pan Miloš Dostalý a místostarostka obce paní Jana Vašulínová, kteří všechny přivítali a také popřáli jen to dobré. Nakonec každá z přítomných žen dostala růži a také přáníčko, které vyrobily děti v místním výtvarném kroužku. Nechybělo ani něco sladkého k jídlu a dobré pití. K tomu všemu hrála hudba k tanci a poslechu, pan Priehoda a tak se všichni společně velmi dobře bavili a náležitě tento svátek maminek oslavili.

Během tohoto programu byly také předány ceny pro tři výherce v soutěži zpravodaje Hlínské rozhledy. Soutěžilo se o nejkrásnější velikonoční výzdobu. A kdo získal ocenění v této soutěži? Vy, kteří jste nebyli na oslavě dne matek se to dozvíte až v dalším vydání zpravodaje Hlínské rozhledy, který vychází již 15. června 2011.
 

Košt slivovice a ostatních pálenek

V neděli 26. března 2011 se na Hlíně uskutečnil tradiční a oblíbený košt slivovice a ostatních pálenek. Místem konání bylo pohostinství paní Koudelné. Do soutěže bylo přihlášeno 17 vzorků nejrůznějších pálenek jako slivovice, meruňkovice, vínovice i třešňovice a další ovocné směsi.
Z celkového počtu více jak 40 účastníků této akce se do hodnocení přihlásilo celkem 22 hodnotitelů. Hodnotitelé posuzovali chuť a vůni pálenky a známkovali podobně jako ve škole známkou 1 až 5, kdy jednička byla ohodnocením nejlepším.
Po pečlivém sečtení všech dosažených bodů byl výsledek jednoznačný:
1.místo - Hošek Milan - slivovice r. 2010 - známka 1,8
2.místo - Fiala Karel - slivovice r. neuveden - známka 2,0
3.místo - Dostalý Martin - meruňkovice r. 2008
- Dostalý Martin - meruňkovice r. 2007
- Čechová Marie - meruňkovice 2008 všechny vzorky na 3. místě - známka 2,2

K poslechu hrála opět cimbálová muzika z Lednice a všichni se velmi dobře bavili během soutěžního hodnocení i poté.

Krátký záznam z průběhu ostatků a Mladých hodů 26.února

Masopustní rej masek a Mladé hody na Hlíně

Poslední únorový víkend na Hlíně byl ve znamení bujarého Masopustu a Mladých hodů, které se slaví tradičně jednou za sedm let a jsou spojeny se svátkem světice Kunhuty, patronky hlínského kostela.
Ve dvě hodiny odpoledne vyšel od budovy místní školy průvod asi patnácti masek, dospělých i dětských. Mezi maskami převládala skupinka krásných berušek a Ferdů Mravenců, nechyběla ani víla Amálka, princezny, libanonec, zvířátka, letec i s letadlem, tygr, klaun, smrťák i selka. Masky za doprovodu hudby prošly obcí, tancovaly a veselily se. S maskami šli společně v průvodu i tři stárci.

Od 16. hodiny bylo v místním pohostinství paní Koudelné připraveno pásmo her, soutěží a písniček pro místní děti, které s nadšením v pestrých maskách plnily jednu soutěž za druhou a také tancovaly. Poté se uskutečnilo klasické hodové zavádění stárků a stárkových, v podání Ondra Havlík s Danielou Dostalou, Milan Hošek ml. s Lucií Požárovou a Petr Hošek s Terezou Mezníkovou. Vše se odehrálo pod malou májkou, umístěnou rovněž v pohostinství.
Večer už patřil dospělým, kdy od dvacáté hodiny zde hrála skupina Dreams k tanci a poslechu a rozjela se ta pravá hodová i masopustní zábava, které dominovala bohatá tombola. Moderátory večera a zejména tomboly se pak stali pánové Robert Duda ml. a Martin Vašulín, kteří přítomné publikum pobavili svým originálním humorem.

Novoroční výšlap hlínských k pomníčku  

Novinky

„Naučné prvky pro děti“

Obec Hlína v roce 2021 dokončila projekt Naučné prvky pro děti. Obec na projekt obdržela účelový finanční dar výši 55.000,- Kč od Nadace ČEZ prostřednictvím Mikroregionu Ivančicko v rámci realizace společného projektu „Podpora obcí Mikroregionu Ivančicko a společné aktivity 2021“, který byl podpořen z grantu Podpora regionů.Náplní projektu byla instalace naučných prvků pro děti u dětského hřiště za obecním úřadem a u rozhledny Vl.Menšíka od společnosti AWOCADO s.r.o., v celkových nákladech 61 105,- Kč vč. DPH. Instalaci provedli zaměstnanci obce.
Realizací projektu došlo v obci k zvýšení přitažlivosti jednotlivých areálů pro návštěvníky. Vzhledem k tomu že se jedná o naučné prvky zaměřené na přírodu zároveň zvyšujeme úroveň znalostí u nejmladší generace.Tento projekt bylo možné uskutečnit díky dlouholeté dobré regionální spolupráci obce Hlína, Nadace ČEZ, Jaderné elektrárny Dukovany a Mikroregionu Ivančicko. Našim partnerům tímto děkujeme za spolupráci a podporu.

www.aktivnizona.cz/cs/uvod

 

                                                                                                                                                          
 
                                                       
Provozováno CMS / E-shop (c)2023 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies