Obec Hlína u Ivančic

OÚ Hlína, adresa: Hlína 19, 664 91 pošta Ivančice, tel.: 546 421 129, fax: 546 410 205, e-mail: obec-hlina@brnensko.com, ou.hlina@worldonline.cz, web: www.obec-hlina.brnensko.com

                                                                                                    POZOR!!! Od 4.3.2023 rozhledna Vladimíra Menšíka otevřena soboty, neděle a svátky , vždy od 10.00 do 17.00 hod.                             

Divadelní představení NOC NA KARLŠTEJNĚ - 2008

Krátký záznam z večerního divadelního představení

JAKÉ BYLY PŘÍPRAVY?

Červenec se pomalu blíží a s ním i premiéra divadelního představení, které se jako obvykle sehraje v krásném lesním prostředí na Hlíně.

Pokud byste právě dnes přišli na místo, kde se divadlo pravidelně hraje, asi by vás to dost překvapilo, protože místo je bez hlediště s lavičkami a na přírodním „jevišti“ chybějí kulisy. Ale pravidelně se tu scházejí herci a herečky z hlínského ochotnického kroužku a připravují se na novou divadelní hru.

A na co se v neděli 6. července 2008 můžete přijet podívat? Zkuste hádat, úryvek vám možná napoví… 

„Já vím, že má láska nic neznamená vedle všech povinností velkého císaře, vedle slavných staveb, hrdinských skutků, pokory a sebezapírání, návštěv kostelů a klášterů!“

„A na ty žárlíš?“

„Žena, když miluje, žárlí na všechno… Je to hřích?“

„Chci vésti jeho štětec, kde chvěti se bude v rozpacích. Znám každý tah Eliščina obličeje, každý vrásek jejích skrání, každý záchvěv jejího úsměvu. Povedu jeho ruku a vytvořím veliké dílo, neboť nebude malovat on, ale láska sama. Snad jsem dětinský v tvých očích Arnošte, ale já nestvořil lásku, já ji jen vděčně přijímám z rukou božích…“

Určitě jste všichni poznali, o jakou slavnou hru plnou lásky, krásných písniček a veselých scének se jedná. Zatím se podívejte, jak se na Noc na Karlštějně připravují hlínští ochotníci ….

Čas neuvěřitelně rychle plyne a v lesíku na Hlíně se pořád zkouší a cvičí nové divadelní představení NOC NA KARLŠTEJNĚ. Zatím bez kulis a bez výzdobeného jeviště a hlediště, ale s velkým nasazením všech herců a hereček. Přijďte se i vy podívat v neděli 6.7.2008 v 15.00 hodin na Hlínu na toto divadelní představení.

Partnerem obce Hlína při této akci je:

Pozvánky na další divadelní představení:

V červnu se již na místě budoucího jeviště začíná se stavbou hradeb... a zkouší se samozřejmě dál ...

Ve druhé půlce června se již začínají vytvářet kulisy a také začínají první zkoušky i se zvukařem. Náročná i zajímavá práce všech herců a hereček i dalších lidí, kteří vytvářejí zázemí divadla byla před několika dny oceněna komisí, která hodnotila obce přihlášené do soutěže s názvem VESNICE ROKU 2008. Hlínské ochotnické divadlo v přírodě dostalo za svoji činnost čestné uznání.

PTÁME SE HEREČEK HLÍNSKÉHO DIVADLA

O rozhovor jsem požádala dvě milé a sympatické ženy, herečky hlínského divadla, paní Milanu Pulgretovou a paní Gábinu Noskovou. Co o sobě prozradily a co nám řekly o nově připravované hře, která se za pár dní odehraje v divadle v přírodním prostředí na Hlíně, si právě můžete přečíst.

Odpovídá paní Milana Pulgretová

Kolik let již hrajete v hlínském ochotnickém divadle v přírodě? A vzpomínáte si ještě na svoji první roli, jaká to byla?

V hlínském divadle hraji třicet tři let. Začala jsem hrát v roce 1975 v hlavní roli Sládci.

A vaše dosud nejoblíbenější role, která vám nejvíce sedla a také se vám nejvíce líbila?

Moje nejoblíbenější role byla ve hře Uličnice kde jsem hrála mladou uličnici Sally.

Malujete i divadelní kulisy a také kreslíte obrazy. Povězte nám o tom něco krátce.

Kulisy maluji sama teprve dva roky, předtím je maloval můj tatínek a já jsem mu jen pomáhala. Dřív se malovaly kulisy na papír, ale když náhodou na divadle zapršelo byly zničené. Když se divadlo před třinácti lety obnovilo začali jsme malovat na plátno. Kulisy mnohem déle vydrží a dají se přemalovat.

Připravit každoročně jedno divadelní představení a vytvořit zázemí divadla, jeviště a hlediště a řadu dalších věcí, o kterých běžný návštěvník divadla nemá ani tušení, to je dosti náročná věc, která zabere spoustu času a sil. Dokázala byste si představit, že by se divadlo na Hlíně třeba nehrálo, že by tato tradice zanikla?

Že by divadlo zaniklo si představit nedokážu i když mám pocit že se zapojuje čím dál měně lidí. Ale v letošním roce začalo hrát více mladých a tak doufám že naše ochotnické divadlo v přírodě si udrží svou tradici i několik dalších let.

Odpovídá paní Gábina Nosková (na skupinové fotce se svojí dcerou v náručí)

Jste dcerou paní Milany Pulgretové a také již několik let hrajete v divadle. Jak jste se k tomuto koníčku dostala právě vy a v kolika letech jste poprvé vystupovala v divadle v přírodě?

Moje první role byla v šestnácti letech, v operetce „ Na tý louce zelený“ . Ale nehrála jsem tenkrát proto, že bych chtěla, ale protože jsem musela. Do hry bylo potřeba hodně mladých a tak mamka řekla „budeš hrát“ tak jsem hrála. Až asi po třech letech ve hře „U svatého Antoníčka“, kdy jsem si zahrála poprvé jednu z hlavních rolí, mně divadlo začalo bavit.

Co vás na divadle nejvíce přitahuje a co pro vás divadlo znamená?

Na divadle mně přitahuje to, že se odreaguji od běžných domácích povinností a jsem mezi lidmi. Moje nejoblíbenější role je asi v letošní hře „Noc na Karlštejně“ kde jsem v roli královny. Celá tato hra mně zajímá nejen kvůli ději, ale také proto jaké kostýmy se v této době oblékaly.

Máte dvě malé dcerky a jistě je náročné skloubit starost o rodinu, zaměstnání i výchovu dětí. Myslíte si, že některá z vašich dcer bude také jednou hrát v hlínském divadle?

Je to dost těžké, protože hrajeme skoro celá rodina a musím brát obě holky na zkoušky. A hlavně když nejmladší Nelinka teprve začíná chodit, ale starší Zuzka ta už je na jevišti jako doma, pobíhá mezi námi a snaží se i zazpívat některé písničky.

Pozvěte nyní budoucí čtenáře tohoto rozhovoru na vaše letošní představení, o co se bude jednat a na co se mají návštěvníci těšit?

Myslím, že stačí říct název letošního divadla všem a bude jasné o jakou hru se jedná, „Noc na Karlštejně“. Přijeďte se určitě všichni podívat, bude na co.

Noc na Karlštejně 2008

Ani poslední, čtvrté, představení Noci na Karlštejně nemělo nouzi o diváky. Naposledy se na Hlíně v lesním prostředí konalo toto představení v pátek 12. září 2008 v 19.00 hodin a naštěstí ještě bylo velmi dobré počasí. Na divadlo přijelo opět více jak 300 návštěvníků, kteří nejen vychutnávali atmosféru divadla, ale mohli se i příjemě občerstvit lahodným mokem a voňavou uzenou klobáskou. Herci i celý tým dalších a dalších lidí, kteří vytvářeli zákulisí divadla, občerstevní, ozvučení a podobně se jen težko loučili s báječným publikem, s čarovnou atmosférou nočního lesa a také s tak milými a humornými písničkami a scénkami, kterými bylo celé představení naplněno. Po divadle následovala pořádná oslava až do pozdních ranních hodin, protože dobré věci se mají oslavovat. Ještě jednou děkujeme za úžasné divadlo!

Na závěr prozradíme, že na Hlíně to letos bylo opravdu již poslední představení, ale hlínští ochotníci budou ještě hrát v Bučovicích dne 20. října 2008 v 19.00 hodin a to na soutěžním festivale. Tak jim držme palce!

Večerní i odpolední repríza představení Noc na Karlštejně znovu přilákala velké množství diváků

Divadelní představení Noc na Karlštejně, které mělo premiéru 6.7.2008 pokračovalo v srpnu reprízou a to poprvé netradičně formou večerního představení v lesním prostředí na Hlíně. Večerní představení se konalo v pátek 1. srpna ve 20 hodin. Večerní obloha pomalu přecházela do tmavé noci, jeviště divadla bylo osvětleno nejen umělých osvětlením, ale i planoucími pochodněmi, což ještě více podtrhlo úžasnou atmosféru celé hry. Nadšené publikum, více než pět set diváků, rozhodně nešetřilo potleskem i smíchem. A opět se bylo na co dívat, hlínští herci a herečky to rozjeli s plnou parádou!
I nedělní odpolední představení navštívilo hojně lidí, více jak 600 diváků si nenechalo ujít poslední představení, které hlínští herci sehráli v lesním prostředí. Povzbudit své herecké kolegy přijel jako obvykle i ochotnický kroužek ze spřátelených Strání. Divadelníci pak po odehrané hře společně poseděli se „Stráňáky“ za obecním úřadem.
Ve čtvrtek 7.8.2008 ještě odehrají toto představení v Židlochovicích v letním kině od 20 hodiny večerní.

Velké poděkování patří všem, kteří se podíleli na přípravách všech tří představení, nejen hercům a herečkám, zvukařům, ale i všem, kteří připravili celé zázemí divadla jako pódium, hlediště a také nachystali tradiční voňavé občerstvení. A vám, divákům, kteří jste přišli shlédnout hlínské divadlo také moc děkujeme, byli jste skvělé publikum, pro které je radost hrát!

Záběry z večerního představení 1.8.2008

Záběry z odpoledního představení v neděli 3.8.2008

Posezení s hereckými kolegy ze Strání

Divadelní představení NOC NA KARLŠTEJNĚ mělo obrovský úspěch

Divadelní představení Noc na Karlštejně, které sehrál ochotnický kroužek při SDH Hlína v přírodním prostředí na Hlíně mělo obrovský úspěch. Již půl hodiny před začátkem představní byla místa pro sedící zaplněna téměř zcela a u vstupu se stále tvořila dlouhá fronta dalších návštěvníků, jejichž vozidla parkovala kde jen bylo trochu možné. Kapacita míst k sezení byla záhy vyčerpána a tak spousta lidí musela celé představení stát anebo si sednuli na zem, někteří dokonce řekli při pohledu na tolik lidí, že přijedou až na další divadlo v srpnu. A není divu, vydáno bylo více jak 900 vstupenek pro platící diváky a k tomu musíme ještě připočítat velké množství neplatících dětí, které zde také byly. Návštěvnost tedy rozhodně zaznamenala rekord, tolik diváku ještě hlínské divadlo nikdy nezažilo.

A hra samotná? Herci a herečky společně předvedli, že zvládnou s přehledem i tak známou a dosti náročnou divadelní hru, jakou bezesporu Noc na Karlštejně je. Krásné a dobově sladěné kostýmy, vyzdobená scéna jeviště, úsměvné a humorné scénky a milé písničky, to je vše, co si mohl každý divák vychutnat. Samozřejmě nechybělo tradiční občerstvení, pivo a klobásky přímo z udírny, což na málokterém divadle najdete.

Divadelní představení velmi diváky pobavilo, velký úspěch měl i příjezd převlečeného koně na jeviště, který vezl krále a poté i královnu. Herci si prostě poradili se vším a dokázali, že divadlo v přírodě prostě „UMÍ“!

Závěrečný potlesk a nadšení diváků nebralo konce a šťastní herci a herečky se usmívali radostí i štěstím, že už to mají za sebou a že se vše podařilo. Poté už následovaly jednotlivé gratulace a také focení dětí třeba s královnou Eliškou anebo s králem Karlem IV.

Co říci na závěr? Všichni herci a herečky i další neherci jako zvukaři, kamera, nápověda a další a další, kteří pomáhali s přípravami divadla, si zaslouží velké poděkování. Malá obec Hlína opět dokázala jak dokáže být „velká“, když se její lidé dají dohromady pro dobrou věc. Nezbývá než vás všechny, kteří jste neviděli a chcete vidět anebo kteří jste již viděli a znovu chcete vidět naše divadlo, pozvat vás na Hlínu v neděli 3. srpna 2008, kdy budeme opět Noc na Karlštejně hrát. A navíc pro vás připravujeme ještě jedno noční představení, termín dáme včas vědět!

Takové bylo zákulisí divadla do kterého jsme nahlédnuli. Herci a herečky se nekolikrát převlékali a potili a potili, neboť teploty dosahovaly letních 30 stupňů. Všechny účinkující dokonale naličila paní Táňa Podlipná a těsně před zahájením představení všem přišel popřát i starosta obce Miloš Dostalý, který sice letos nehrál, ale jinak také pravidelně hraje divadlo. Nápověda paní Věrka Hošková pak už vběhla do svého úkrytu pod jevištěm, zazvonil třikrát zvoneček a na Hlíně začala Noc na Karlštějně .

A to už se díváte na obecenstvo, naše milé diváky, je jich tu více než 900! Fronty u vstupu, přeplněné hlediště, taková byla atmosféra divadla v přírodě ... Nechybělo ani tradiční pohoštění ...

A to už jsou záběry z celého představení. A bylo se na co dívat, posuďte sami anebo se raději přijďte podívat!

Napsali o divadle:

From: <pankolicek@seznam.cz>To: <ou.hlina@worldonline.cz>

Sent: Tuesday, July 08, 2008 1:43 PM Subject: Noc na Karlštejně

Dobrý den,

nevím, zda píši na správnou adresu, ale chtěl jsem Vám všem poděkovat za úžasný zážitek, který jsem měl z Vašeho nedělního představení. Skláním se přede všemi účinkujícími i těmi, kteří stáli za tím vším v pozadí a neúčastnili se děkovačky na pódiu - i ti by si ji zasloužili. Byl jsem z toho tak nadšen, že jsem se o to musel podělit s veřejností na svém blogu - jsou zde uvěřejněny i některé mé fotografie z Vašeho vystoupení (další snad brzy přibudou v mé galerii na rajce.net). Adresa blogu je kramlik.blogspot.com , takže máte-li zájem... Pokud se vám některé z fotografií budou líbit, můžete si je stáhnout - samozřejmě za to nic nežádám. Ještě jednou Vám děkuji, bylo to skvělé!!!

S úctou "pan Kolíček" více čtěte ZDE

_______________________________________________________________________________________

16.7.2008 11:43:00 - M. Sedláček Brno
Divadlo Noc na Karlštejně

Představení divadla Noc na Karlštejně bylo velice překrásné. Jezdívám na divadlo už několik let a vždy jsem velice spokojen.Letošní představení předčilo vše. Dobrá byla práce zvukařů při používání bezdrátovích mikrofonů. I přes malé technické výpadky svoji práci zvládali profesiálně a vždy si věděli rady.I těmto lidem patří dík. Pochopitelně patří poděkování nejen hercům kteří předvedli své role, ale všem kdo se na celém dovadle podílel. Přeji Vám hodně spokojených diváků a hodně štestí elánu a nadšení k tomuto koníčku. Děkuji všem.

______________________________________________________________________________________

Noc na Karlštejně na soutěži amatérských divadel v Bučovicích

V týdnu od 20. do 26. října 2008 se v Bučovicích uskutečnila soutěž amatérských divadel. Hlínské divadlo se této soutěže rovněž účastnilo se svojí letošní velmi oblíbenou hrou Noc na Karlštějně. Divadelní hru odehráli hned v pondělí 20. října v sále Katolického domu v Bučovicích. Hlasitě aplaudující publikum nechtělo naše herce a herečky ani pustit z pódia, tolik se jim jejich divadlo líbilo. Všechny divadelní soubory obdržely certifikát pamětní a sošku zajíce.

Novinky

„Naučné prvky pro děti“

Obec Hlína v roce 2021 dokončila projekt Naučné prvky pro děti. Obec na projekt obdržela účelový finanční dar výši 55.000,- Kč od Nadace ČEZ prostřednictvím Mikroregionu Ivančicko v rámci realizace společného projektu „Podpora obcí Mikroregionu Ivančicko a společné aktivity 2021“, který byl podpořen z grantu Podpora regionů.Náplní projektu byla instalace naučných prvků pro děti u dětského hřiště za obecním úřadem a u rozhledny Vl.Menšíka od společnosti AWOCADO s.r.o., v celkových nákladech 61 105,- Kč vč. DPH. Instalaci provedli zaměstnanci obce.
Realizací projektu došlo v obci k zvýšení přitažlivosti jednotlivých areálů pro návštěvníky. Vzhledem k tomu že se jedná o naučné prvky zaměřené na přírodu zároveň zvyšujeme úroveň znalostí u nejmladší generace.Tento projekt bylo možné uskutečnit díky dlouholeté dobré regionální spolupráci obce Hlína, Nadace ČEZ, Jaderné elektrárny Dukovany a Mikroregionu Ivančicko. Našim partnerům tímto děkujeme za spolupráci a podporu.

www.aktivnizona.cz/cs/uvod

 

                                                                                                                                                          
 
                                                       
Provozováno CMS / E-shop (c)2020 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies