Obec Hlína u Ivančic

OÚ Hlína, adresa: Hlína 19, 664 91 pošta Ivančice, tel.: 546 421 129, fax: 546 410 205, e-mail: obec-hlina@brnensko.com, ou.hlina@worldonline.cz, web: www.obec-hlina.brnensko.com

                                                                                                    POZOR!!! Od 4.3.2023 rozhledna Vladimíra Menšíka otevřena soboty, neděle a svátky , vždy od 10.00 do 17.00 hod.                             

VÝTVARNÝ KROUŽEK 2010

Výtvarný kroužek na Hlíně zahájil svoji činnost hned na počátku nového roku 2010. Děti si vyzkoušely opět řadu výtvarných technik jako malbu krajiny, zátiší, modelovaly a také barvami zdobily nejrůznější předměty.Výtvarný kroužek dostal  další ocenění - Čestné uznání za svoji činnost  ve výtvarné soutěži pořádané hasiči.

VÝTVARNÝ   KROUŽEK   2009

Výtvarný kroužek na Hlíně zahájil svoji činnost hned na počátku nového roku 2009. Děti kreslily obrázky ze života hasičů a také tvořily koláže s tématikou ptačích budek a krmítek. Každou středu v podvečer od 17. hodiny je tu opět pro vás výtvarný kroužek v budově bývalé obecní školy. Přijďte za námi, ať už je váš věk jakýkoliv, tvořit a vytvářet a vyzkoušet nejrůznější výtvarné techniky.

Děti nejraději pracují s hlínou a také s moderní modelovací hmotou z kuliček. Učily se také kreslit květiny, draky, skládaly z papíru zvířátka a další činnosti. Výtvarný kroužek dostal  i ocenění - Čestné uznání za svoji činnost a také Zuzanka Nosková, která pravidelně do kroužku chodí, dostala čestné uznání za 2. místo za svůj obrázek ve výtvarné soutěži pořádané hasiči. 

VÝTVARNÝ KROUŽEK 2008 

I v roce 2008 se každou středu v podvečer schází děti z Hlíny a pod vedením Táni Podlipné malují, kreslí, modelují, zkrátka tvoří společně pokaždé něco nového, originálního a zajímavého.

Menší děti, které sem chodí v doprovodu rodičů, si nejvíce oblíbily modelování z hlíny, malbu barvami na sklo a kresbu foukacím fixem. Větší děti kreslily akvarelovými a akrylovými barvami nejrůznější zátiší, květiny, pejska a abstrakce. Před Velikonocemi vytvářely z hlíny zápichy a ozdoby na sváteční stůl a malovaly návrhy na kraslice.

Velmi oblíbená mezi dětmi je také speciální modelovací hmota, která na vzduchu ztvrdne a všechny výtvory z ní pak slouží jako malé hračky, dekorace a ozdoby.

Starší děti společně s paní Podlipnou pak pracují na úžasném díle – velké nástěnné keramické mozaice, kdy námětem a předlohou jim byl hlínský kostel. Mozaika bude zdobit zasedací místnost obecního úřadu.

V posledním květnovém týdnu byl ukončen i výtvarný kroužek pro školní rok 2007/2008. Dne 1. června 2008  děti předvedly své práce na malé výstavce u příležitosti dne otevřených dveří v budově obecní školy na Hlíně (více najdete na: co se děje na Hlíně - akce rok 2008). Přes léto si děti užijí přírody, vody a sluníčka a v září se opět sejdou a budou společně s paní Táňou Podlipnou tvořit a vyrábět.

VÝTVARNÝ KROUŽEK po prázdninách opět zahájil svoji činnost

Se začátkem nového  školního roku 2008/2009 začal svoji činnost i hlínský výtvarný kroužek. Každou středu od 17.00 hodin tedy i vy můžete přijít do budovy bývalé obecní školy a společně s ostatními dětmi tvořit, kreslit, malovat a vytvářel rozmanitá umělecká díla.

V měsíci září děti malovaly podzimní zátiší, pracovaly s vlnitou lepenkou, ze které vytvářely krásné obrázky a také tvořily z oblíbené hlíny.

Děti ve výtvarné kroužku napekly a nazdobily perníčky!

Ve středu 3. prosince 2008 pekly děti vánoční perníčky. V bývalé obecní škole to vonělo kořením a medem a děti se opravdu činily a moc je to bavilo. Pod vedením zkušených žen vytvořily krásné perníčky, které si pak nazdobily.

 VÝTVARNÝ  KROUŽEK  roky 2006 a 2007

V září roku 2006 vznikl na Hlíně díky aktivitě spolku Babinec a obecního úřadu Výtvarný kroužek pro děti a mládež především z obce Hlína. Každou středu v podvečer se děti a mládež schází ve velké místnosti budovy bývalé obecní školy společně s vedoucí kroužku paní Táňou Podlipnou. Děti se učí základní malířské techniky, nejrůznější ruční práce, modelují z keramické hlíny, batikují, připravují dárky a přání.

 

 O výtvarný kroužek projevuje stále zájem asi 10 dětí z obce již od nejmladšího věku. S malými dětmi předškolního věku dochází pravidelně i rodiče a výtvarná činnost je vhodně upravena i pro tříleté dítě. Někdy se do výtvarné práce zapojí i dospělí. 

 

 Činnost ve 2. polovině roku 2006:

 1. kresba pastelem
 2. malování – akvarel, kvaš, tempera
 3. kresba zátiší – rudka
 4. modelování hlínou
 5. technika ubrousková
 6. malování na sklo
 7. výroba svíček a mýdel
 8. propagační kresba
 9. fantazie
 10. portréty formou reklamní techniky
 11. výroby draků na hlinskou drakiádu
 12. výroba vánočních ozdob

Činnost v 1. pololetí roku 2007

 1. Malování libovolnou technikou – zasněžená krajina, seznámení s technikami suchá jehla a tisk
 2. Malování postavy a portrétu  tužkou.
 3. Tvorba z hlíny, výroba keramiky
 4. Ruční práce a výrobky spjaté s Velikonocemi
 5. Malování v přírodě, květiny, naše obec.
 6. Hodnocení naší práce, výstava dětské tvorby v den slavnostního otevření rozhledny na Hlíně.

 

To, že je po několika měsících, kdy výtvarný kroužek funguje znát, že děti a mládež to baví, je díky velkému úsilí a skvělým kreativním schopnostem paní Táni Podlipné. Důkazem toho jsou hlavně všechny výtvory dětí, které tak naplňují smysluplně svůj volný čas a navíc rozvíjí vlastní fantazii, zručnost a vnímání. Přijďte se někdy i Vy, podívat ve středu od 17.00 hodin do budovy obecní školy na mnohá umělecká díla nebo si jen přijďte vyzkoušet, že umění nejen výtvarné je zábavné, zajímavé a naučné …. 

Výtvarný kroužek ve druhé polovině roku 2007 – program:

První zahájení činnosti dne 12.9.2007.

 

Září 2007: Malba podzimních plodů – suchý pastel, kresba květin, pokus o studii vlastní boty, malé děti tvoří otisk dlaně, chodidla.

 

Říjen 2007: Dle dřevěné figuríny děti kreslí postavu v pohybu, potom postavy vystřihnou a nalepí na barevný papír, malé děti formují postavy z hlíny.

Pastel, rudka, tužka – malba zátiší, malé děti modelují zátiší z hlíny.

Modelování mísy otisknuté podle listu (zelí, lopuch), malé děti modelují misky z hliněných hadů.

 

Listopad 2007: Barevné hry - obkreslení postav malého dítěte na velký formát, společné vybarvení, práce ve skupinách,  tempera, malé děti tvoří barevné motýlky z papíru.

Začátek výroby dárků na Vánoce.

Koláž z časopisu nebo z fotografií.

Kreslený monotyp nebo protisk.

 

Prosinec 2007: Výroba dárků dle přání a nápadů dětí, výroba ozdob na vánoční strom v obci. 

VÝTVARNÝ KROUŽEK - ukázka z činnosti dětí dne 10.10.2007

Je středa 10. října 2007 a ve výtvarném kroužku v budově bývalé obecní školy na Hlíně je rušno. Je tu spousta dětí velkých, i menších v doprovodu rodičů. A všichni společně tvoří z keramické hlíny. Malé děti dělají hady a další zvířátka z hlíny za pomoci rodičů. Ti starší pak pod vedením paní Táni Podlipné modelují z hlíny botu. Hliněné boty pak poputují do pece, dozdobí se a určitě udělají někomu velkou radost třeba pod vánočním stromečkem. Jen se podívejte, jak se jim to daří. A třeba někdy ve středu přijďte do výtvarky za námi. 

VÝTVARNÝ KROUŽEK - ukázka z činnosti dětí – říjen 2007

 

VÝTVARNÝ KROUŽEK - ukázka z činnosti dětí – listopad 2007

O náš výtvarný kroužek začalo projevovat zájem stále více dětí z naší obce, zejména malých dětí, předškolního a mladšího školního věku, kteří dochází pravidelně i s rodiči. Nejmenší děti (2-4leté) si nejvíce oblíbily keramickou hlínu a také vodové barvy. Velmi úspěšné byly i foukací fixy. Zkušená vedoucí kroužku, paní Táňa Podlipná, vždy dokáže vytvořit program jak pro malé děti, tak i pro ty starší a všechny věkové skupiny zaujme pestrostí nápadů a technik, které výtvarné umění skýtá.

V listopadu jsme také tvořili ozdoby z hlíny na vánoční stromeček, malovali jsme vánoční přání a obrazy s vánoční tématikou. Také jsme vytvořili společný obraz s otisky dlaní všech dětí a jejich rodičů, kteří kroužek navštěvovali v roce 2007.  

Novinky

„Naučné prvky pro děti“

Obec Hlína v roce 2021 dokončila projekt Naučné prvky pro děti. Obec na projekt obdržela účelový finanční dar výši 55.000,- Kč od Nadace ČEZ prostřednictvím Mikroregionu Ivančicko v rámci realizace společného projektu „Podpora obcí Mikroregionu Ivančicko a společné aktivity 2021“, který byl podpořen z grantu Podpora regionů.Náplní projektu byla instalace naučných prvků pro děti u dětského hřiště za obecním úřadem a u rozhledny Vl.Menšíka od společnosti AWOCADO s.r.o., v celkových nákladech 61 105,- Kč vč. DPH. Instalaci provedli zaměstnanci obce.
Realizací projektu došlo v obci k zvýšení přitažlivosti jednotlivých areálů pro návštěvníky. Vzhledem k tomu že se jedná o naučné prvky zaměřené na přírodu zároveň zvyšujeme úroveň znalostí u nejmladší generace.Tento projekt bylo možné uskutečnit díky dlouholeté dobré regionální spolupráci obce Hlína, Nadace ČEZ, Jaderné elektrárny Dukovany a Mikroregionu Ivančicko. Našim partnerům tímto děkujeme za spolupráci a podporu.

www.aktivnizona.cz/cs/uvod

 

                                                                                                                                                          
 
                                                       
Provozováno CMS / E-shop (c)2023 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies