Obec Hlína u Ivančic

OÚ Hlína, adresa: Hlína 19, 664 91 pošta Ivančice, tel.: 546 421 129, fax: 546 410 205, e-mail: obec-hlina@brnensko.com, ou.hlina@worldonline.cz, web: www.obec-hlina.brnensko.com

                                                                                                    POZOR!!! Od 4.3.2023 rozhledna Vladimíra Menšíka otevřena soboty, neděle a svátky , vždy od 10.00 do 17.00 hod.                             

TIPY  NA VÝLETY 

1. Rozhledna Vladimíra Menšíka a obec Hlína

JAK SE K ROZHLEDNĚ NA HLÍNĚ DOSTANETE? 

K rozhledně se dostanete autobusem IDS JMK 422 ze Zastávky u Brna (Zastávka – Hlína), dále pěšky z Ivančic po modré značce, autem nebo na kole po silnici Brno - Rosice – Tetčice – Neslovice (vedoucí až do Ivančic), když v Neslovicích odbočíte na silnici směrem na Moravské Bránice a Pohořelice.Dále také pěšky od vlakového nádraží v Moravských bránicích, toto stoupání na kopec je od Moravských Bránic strmější.

CO SI NA ROZHLEDNĚ LZE ZAKOUPIT? 

Turistické známky dřevěné, brožuru o rozhlednách na Hlíně, pohlednice rozhledny, obce Hlíny, Ivančic, letecký pohled na obec, pamětní list, DVD o stavbě a slavnostním otevření rozhledny, brožuru turistických známkových míst. V přípravě jsou také kovové známky na hole a také trojrozměrná pohlednice – stará a nová rozhledna.Také je zde omezený sortiment občerstvení (pivo, limo, cukrovinky). 

CO JINÉHO OBEC HLÍNA NABÍZÍ? 

Památky: Kostel Svaté Kunhuty na Hlíně, kříž u kostela se sousoším, Boží muka a kříže

Kultura: divadlo v lesním prostředí na Hlíně, tradiční rozmarýnové hody na Hlíně.

Občerstvení: Smíšené zboží Hoškovi, Pohostinství (paní Koudelná),  Občerstvení (pan Popovych)

DALŠÍ PAMÁTKY A ATRAKTIVNÍ TIPY NA VÝLETY DO BLÍZKÉHO OKOLÍ:

Obcí prochází modře značená turistická stezka ve směru Ivančice - Hlína - Silůvky nádraží a červená stezka ve směru Ivančice

Hlína odedávna byla a stále je známá a vyhledávaná díky své nadmořské výšce a poloze pro krásný rozhled do širokého okolí, zejména na Pálavské vrchy. V každém ročním období zde můžete spatřit nádherný výhled na celou Jižní Moravu.

Velmi cennou historickou krajinnou strukturou je plužina v okolí obce, se zachovanými úzkými pruhy polí, oddělených agrárními terasami. Na zatravněných terasách se místy vyskytují vzácná rostlinná společenstva s teplomilnými druhy rostlin. Historická plužina v okolí Hlíny je jednou z nejlépe zachovaných na Jižní Moravě. 

2. Město Dolní Kounice – zámek, klášter Rosa coeli, Židovská synagoga, ghetto a hřbitov a další

Více na: www.dolnikounice.cz/pamatky.html  

3. Město Oslavany – zámek

Více na: www.mesto-oslavany.cz/vismo/dokumenty2.asp   

4. Město Ivančice – Expozice A.Muchy a V. Menšíka a další

Více Kulturní a informační centrum KIC Ivančice: kic.ivancice.cz/  

5. Obec Čučice – přírodní park Oslava

Více na: www.cucice.cz/park.html   

6. Cyklostezky v regionu

Více na: www.mesto-oslavany.cz/vismo/zobraz_dok.asp 

 7. Přírodní park Bobrava

Přírodní park zahrnuje údolí meandrující říčky Bobravy s bohatými, duhově pestrými břehovými porosty, loukami, mokřady a okolními smíšenými lesy, které pokrývají velkou část území. Nejvyšší kopce lesnatých oblastí - například Bučín, kde se dochovaly zbytky původních bukových a habrových lesů - dosahují nadmořské výšky až kolem 450 metrů. Při procházkách údolím Bobravy se návštěvníkům otvírají pěkné pohledy na lesy, louky, několik starých větrných mlýnů či zemědělské usedlosti se zbytky sadů a zahrad. Harmonická malebná krajina, jíž se vyhnuly veškeré nepříznivé zásahy civilizace, je ideální jak pro turisty, tak cyklisty. Hustá síť vyznačených turistických cest a stezek poskytuje dostatek příležitostí k pěkným vycházkám a výletům. Přírodní park Bobrava je dobře přístupný železniční dopravou, například z Tetčic či Omic, Silůvek nebo Radostic. Dobrým výchozím místem mohou být i Střelice. Park dále zasahuje na území obcí Hlína, Neslovice, Ořechov, Popůvky, Prštice a Troubsko.

Bobrava je přírodním parkem od 1. ledna 1982. Najdeme ji v okrese Brno‑venkov ve střední části povodí toku stejnojmenné řeky. Výměra parku činí kolem 31,9 km². Průměrná nadmořská výška je cca 400 m. Největších výšek dosahuje její západní část (Bučín 444 m, u Neslovic 452 m a u Hlíny 461 m). Naopak nejnižší bod území se nachází na východní hranici parku v údolí říčky (240 m n. m.). Více na: bobrava.ic.cz/index.html

Novinky

„Naučné prvky pro děti“

Obec Hlína v roce 2021 dokončila projekt Naučné prvky pro děti. Obec na projekt obdržela účelový finanční dar výši 55.000,- Kč od Nadace ČEZ prostřednictvím Mikroregionu Ivančicko v rámci realizace společného projektu „Podpora obcí Mikroregionu Ivančicko a společné aktivity 2021“, který byl podpořen z grantu Podpora regionů.Náplní projektu byla instalace naučných prvků pro děti u dětského hřiště za obecním úřadem a u rozhledny Vl.Menšíka od společnosti AWOCADO s.r.o., v celkových nákladech 61 105,- Kč vč. DPH. Instalaci provedli zaměstnanci obce.
Realizací projektu došlo v obci k zvýšení přitažlivosti jednotlivých areálů pro návštěvníky. Vzhledem k tomu že se jedná o naučné prvky zaměřené na přírodu zároveň zvyšujeme úroveň znalostí u nejmladší generace.Tento projekt bylo možné uskutečnit díky dlouholeté dobré regionální spolupráci obce Hlína, Nadace ČEZ, Jaderné elektrárny Dukovany a Mikroregionu Ivančicko. Našim partnerům tímto děkujeme za spolupráci a podporu.

www.aktivnizona.cz/cs/uvod

 

                                                                                                                                                          
 
                                                       
Provozováno CMS / E-shop (c)2020 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies