Obec Hlína u Ivančic

OÚ Hlína, adresa: Hlína 19, 664 91 pošta Ivančice, tel.: 546 421 129, fax: 546 410 205, e-mail: obec-hlina@brnensko.com, ou.hlina@worldonline.cz, web: www.obec-hlina.brnensko.com

               POZOR!!! OD 1.11.2022 do 28.2.2023 je rozhledna Vladimíra menšíka uzavřena.

Obec Hlína u Ivančic -> Základní INFO -> OBEC HLÍNA -> Rozmarýnové hody na Hlíně

  
Krátký záznam z průběhu Tradičních rozmarýnových hodů - rok 2010 
 
 
 
HODY NA HLÍNĚ
 
         Nejvýznamnější společenskou událostí na vesnici jsou hody. Tato tradice má historické pozadí a slaví se na památku, pro obec významné události, která se stala v minulosti. Na Hlíně to bylo postavení a vysvěcení kostela a to 24. září 1794. Kostel byl zasvěcen Svaté Kunhutě. Kromě tradičních Rozmarýnových hodů, které se nejprve slavily v září pravidelně každý rok, později byly od roku 1982 přesunuty na poslední víkend v měsíci srpnu, se také slavily tzv. Mladé hody, ale ne pravidelně každý rok. Oslava Mladých hodů byla v době masopustní před Velikonocemi.
 

 
          Před hodovými oslavami se celá vesnice poklízela, nezapomnělo se ani na úklid kostela a jeho výzdobu. Máje, symbol hodů, svojí výškou a objemem kmene byla chloubou celé vesnice.
„Na té Hlíně máje tenká, viděl jsem ji ze Špilberka ..!“ Tak začínala jedna z písní, které si kdysi nechávala hlínská chasa tradičně zahrát. Zda-li byla máje vidět z brněnského Špilberku, to nikdo neví. Z dochovaných vyprávění je známo, že nejvyšší máje měřila 42 metrů. V minulosti se máje nastavovala, vršek jiného stromu byl přitesán k původnímu a sevřen několika železnými kroužky. Hodová mše se konala na památku vysvěcení kostela a za hlínskou mládež. Tak nějak to vypadalo v polovině minulého století….
 

 
         Rozmarýnové hody na Hlíně dnes začínají v neděli. Tomuto však předchází ještě mnoho úkonů. Před víkendem se z blízkého lesa přiveze strom - hodová máje, která se zbaví kůry. Poté se kope jáma pro její umístění, bývá hluboká 2 metry, staví se pódium pro muzikanty, zdobí se dědina.
V sobotu odpoledne se tradičně máje staví za pomoci všech práceschopných mužů z obce. K postavení hodové máje je zapotřebí dvou žebříků, dvanácti ráhen různých délek, z toho několik do párů svázaných, a hlavně mnoho ochotných rukou. Starosta obce Miloš Dostalý stavění máje řídí.
 
 
         V neděli dopoledne, po mši v místním kostele, vyhrávají hudebníci na „placu“ pod májí. Od máje jdou celkem tři stárci, s ověnčenými klobouky, třetí ze stárků mívá bílou zástěru, k pomníku padlých z dob válečných. Pak všichni stárci obchází dědinu a v každé domácnosti dají napít vína, rozdávají rozmarýnu a zvou všechny na hodové veselí. Odpoledne přichází stárci k první stárkové, u které se sejdou i ostatní stárkové a za doprovodu hudby jdou všichni na náves k máji. Zahájení hodů  pak přihlíží občané i návštěvníci Hlíny na „Kopečku“ před kostelem, kde je připraveno i posezení a občerstvení. V neděli večer se koná první zábava, hody pokračují zábavami i v pondělí a v úterý. Při úterní zábavě připraví každoročně ženy a dívky z Hlíny promenádu v převlecích a maskách. Promenáda s tancem má vždy určité téma, koná se kolem 23. hodiny večerní a je to podívaná a zábava na kterou se dlouho vzpomíná. Hodové veselí pomalu utichá až ve středu.
 
 
Za využití  materiálu „Jak šel čas“ od Jaroslava Vašulína
 
Novinky

„Naučné prvky pro děti“

Obec Hlína v roce 2021 dokončila projekt Naučné prvky pro děti. Obec na projekt obdržela účelový finanční dar výši 55.000,- Kč od Nadace ČEZ prostřednictvím Mikroregionu Ivančicko v rámci realizace společného projektu „Podpora obcí Mikroregionu Ivančicko a společné aktivity 2021“, který byl podpořen z grantu Podpora regionů.Náplní projektu byla instalace naučných prvků pro děti u dětského hřiště za obecním úřadem a u rozhledny Vl.Menšíka od společnosti AWOCADO s.r.o., v celkových nákladech 61 105,- Kč vč. DPH. Instalaci provedli zaměstnanci obce.
Realizací projektu došlo v obci k zvýšení přitažlivosti jednotlivých areálů pro návštěvníky. Vzhledem k tomu že se jedná o naučné prvky zaměřené na přírodu zároveň zvyšujeme úroveň znalostí u nejmladší generace.Tento projekt bylo možné uskutečnit díky dlouholeté dobré regionální spolupráci obce Hlína, Nadace ČEZ, Jaderné elektrárny Dukovany a Mikroregionu Ivančicko. Našim partnerům tímto děkujeme za spolupráci a podporu.

www.aktivnizona.cz/cs/uvod

 

                                                                                                                                                          
 
                                                       
Provozováno CMS / E-shop (c)2020 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies